Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten mulla on aina huono tuuri lomasäiden suhteen?

It’s raining men, HALLELUJA
04.07.2019 |

Ekalla lomapätkällä tehtiin reissu Pärnuun. Satoi kolme päivää. Nyt uusi loma alkoi ja sää Suomessa on epätavallisen kolea. Ensi viikolle tulossa rantaloma Kroatiaan. Siellä on nyt 35 c helteet - kunnes me tulemme. Samana päivänä sää näköjään muuttuu: heti ekana päivänä sataa koko aamupäivän ja lämpötila putoaa 10-15 astetta.
Viime vuonna rantalomalla Välimerellä kesäkuun lopussa satoi jokaisena päivänä. Rannalla ei tarjennut olla. Nyt ajankohdan ja kohteen piti olla säiden suhteen varman päälle. Tuossa kohteessa ei juuri rannan lisäksi ole edes mitään nähtävää sadepäivien varalle. Lapset on pahassa iässä ja tappelevat/valittavat koko ajan - paitsi rannalla.
2017 lomailtiin elokuussa - asteita oli 43 ja lapset jaksoivat helteessä huonosti.
2016 oltiin kesäkuun alussa Espanjassa. Kun saavuttiin, viikkojen helle väistyi ja saatiin 16 asteen Suomen suvea. Rantalomailu jäi.

Ja kyllä, tämä on First World problems -kategoriaa, mutta varaa on juuri ja juuri lomailla kerran vuodessa. Voisiko joskus sattua ajankohdalle tyypillinen sää?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ite en lomaa koskaan kesäkuussa tai heinäkuussa. Aina elokuussa tai syksyllä

Vierailija
2/3 |
05.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

P*ska mäihä. Ymmärrän että turhauttaa! Lohdutuksena voi sanoa että ne Kroatian ennusteet ehtii vielä vaihtua moneen kertaan ennenkuin matka koittaa! Moneen kertaan olen huolehtinut lomakohteen huonoista sääennusteista etukäteen, mutta siten on loppujen lopuksi lomailmat olleet ihan OK!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

LOMASÄÄ.COM