Murrosikä aikaistuu, voi alkaa jo 7-vuotiaana
Aikaisemmin naisen hedelmällisimmäksi iäksi on nimetty 18-25 vuotta. Tulevaisuudessa tämä aikaistunee, koska ensisijaisesti ravintotilanteen muuttumisen vuoksi murrosikä puhkeaa selvästi entistä varhemmin. Se saattaa alkaa jo alle 10-vuotiaana.
Hoitoa harkitaan, jos alle 8-vuotiaalla tytöllä tai alle 9-vuotiaalla pojalla alkaa näkyä murrosiän merkkejä. Asiantuntijat ovat kuitenkin sitä mieltä, että murrosiän rajaa pitäisi laskea, koska varhain alkanut murrosikä ei kerro mistään sairaudesta.
Minusta tilanteessa on mielenkiintoista se, että vaikka kroppa kehittyy entistä nopeammin, niin aivoille ei välttämättä käy niin. Miten suhtaudutaan tulevaisuudessa lapsiin, joilla on 12-vuotiaina valtava seksivietti niin kuin murrosikäisillä usein on? Fyysisesti he ovat kypsiä seksin harrastamiseen, mutta henkinen puoli on sitten eri juttu.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/05/21/murrosika-alkaa-entista-aikais…
Kommentit (11)
Ei kai tuo nyt mikään uusi asia ole, kivikaudella 12 vuotiaat pyöräytteli lapsia menemään vauhdilla. Hyvästä ravintotilanteesta tuo tuskin siis johtuu, vaan jostain muusta.
Tuossahan tulee sama ongelma kuin kehitysvammaisilla, joilla on ihan normaalit seksihaluat, mutta aivojen kehitys lapsen tasolla.
Siskoni tytär on 12-v ja hän on jo minua pidempi, hänellä on mm. isommat rinnat kuin minulla, toki muuten tyttömäisempi, mutta muuten paljon naisellisemmat muodot kuin 30+ tädillään. Omassa nuoruudessani olisi mennyt kevyesti viisikin vuotta itseään vanhemmasta.
Lyheneeköhän elämäkin loppupäästä saman verran?
No, Tanskassa tutkittiin yli 10 vuotta sitten mikromuovien vaikutusta tyttöjen murrosiän alkamiseen ja ne tytöt, jotka saivat paljon mikromuoveja teflonpannuista ja muovikääreissä säilytetyistä ruoista sekä muovipulloista, saavuttivat puberteetin sitä nuorempina mitä enemmän mikromuovia kertyi elimistöön.
Mikromuoveja ei pystytä puhdistamaan edes hanavedestä ja hiljattain uutisoitiin, että keskimääräinen suomalainen saa viikossa yhden pankkikortin verran muovia sisuksiinsa joka viikko.
Nykyään tilanne on vielä pahempi koska mikromuoveja tulee myös kun pyykätään tekokuituisia vaatteita. Esimerkiksi puuvillaa ”halpuutetaan” sekoittamalla siihen polyesteriä. Naisten vaatemallistot ovat järjestään tehty polyesterista ja akryylista. Niitä pestessä irtoaa mikromuoveja, jotka päätyvät lopulta niin ihmisten kuin eläintenkin elimistöön.
Sen lisäksi tupakantumppeja viskotaan maahan ja mikromuovit leviävät sitä kautta.
Ainoa järkevä tekokuitu on polyamidi, joka vahvistaa luonnonkuituja. Toki siitäkin irtoaa mikromuoveja mutta kuinka usein pestään esimerkiksi polyamidilla vahvistettuja villasukkia tai lapasia? Kyllä se päivittäinen pyykki tuottaa huomattavasti enemmän mikromuoveja kuin satunnainen villasukkien tai villalapasten peseminen.
Toki etenkin naisten pitäisi näyttää vaatetusteollisuudelle kaapin paikka ja jättää ostamatta kaikki tekokuituiset vaatteet. Ikävä kyllä enää ei löydä kovinkaan helposti puuvillaista rintaliivejä, joita oli vielä 1990-luvulla joka marketissa.
Vierailija kirjoitti:
Lyheneeköhän elämäkin loppupäästä saman verran?
Ei. Päinvastoin.
Vierailija kirjoitti:
Ei kai tuo nyt mikään uusi asia ole, kivikaudella 12 vuotiaat pyöräytteli lapsia menemään vauhdilla. Hyvästä ravintotilanteesta tuo tuskin siis johtuu, vaan jostain muusta.
Lähde?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei kai tuo nyt mikään uusi asia ole, kivikaudella 12 vuotiaat pyöräytteli lapsia menemään vauhdilla. Hyvästä ravintotilanteesta tuo tuskin siis johtuu, vaan jostain muusta.
Lähde?
Kivikaudella ei todellakaan pyöritelty lapsia 12-vuotiaina. Ravinto oli ajoittain niukkaa ja yksipuolista.
Minun yhdeksän vuotias lapsi panee tupakoi ja juo alkoholia päivät pitkät ja on poissa koulusta kokoajan.
Lol, teinit on niin tyhmiä