Uusperhe kiemuroita
Meilllä menee kivasti, perhe on muotoutunut hyvin yhteen, lasten kanssa kaikki hyvin,keskenään ja meillä aikuisilla. Mutta, kun miehen 2 lasta lähtee äidilleen,koti hiljenee..jäädään minä, lapseni ja mies. Tuntuu että silloin kuin miehen lapset ei ole, tehdään aikuisten asioita paljon, koska oma iso lapseni pärjää yksinkin joitakin aikoja.Tuntuu että kontrasti siihen 5 henkisen perheen eloon on iso että tuntuu välillä vaikealta olla vain kolmisin. En tiedä saatteko ajatuksesta kiinni. Mies ikävöi omia lapsiaan myös paljon. Välillä tuntuu kuin elämä lapsellani olisi pausella niinä viikkoina kun sisarpuolet eivät ole meillä ja täysinäinen elämä jatkuu kun koko perhe koolla..
Kommentit (3)
Siis mikä on ongelmasi? En ymmärrä.
Totta kai dynamiikka muuttuu, kun ihmisiä on poissa. Sillä ei ole mitään tekemistä uusperheen kanssa, muutos on sama ydinperheessä.
Myöskin asiaan vaikuttaa ehkä se että mies on tekevämpi ja vähän tuuppii minuakin tekemään,esim viikolla uimaan,kirjastoon ym. Sitten kun on vain minun lapseni, vastuu tekemisistä lapsen kanssa on ehkä minulla enempi ja kun en itse heti ekana töiden jälkeen jaksaisi lähteä mihinkään, ehkä tuntuu sitten siltä että "ei tehdä mitään" silloin kuin ollaan kolmisin..ap