Hei te laihduttaneet - miten teillä on käynyt kenkien?
Olen vuoden aikana pudottanut melko hyvin painoa, normaalin ylärajalta alarajoille. Tämä on tapahtunut ainoastaan liikkumalla.
Oletteko muut huomanneet, että laihtuminen olisi vaikuttanut kengänkokoon? Kaivelin viimekesäisiä kenkiä käyttöön ja huomasin, että kaikki tuntuivat isoilta. Voiko todella jalkakin ”laihtua”?
Kommentit (7)
Tuntuisi että sama homma,mutta toiseen suuntaan!Yhden numeron verran jalka "kasvanut" lihoamisen myötä :O
Miksi aamulla väljät kengät puristaa illalla kun niitä on pitänyt koko päivän jalassa?
Kengät venyvät käytössä.
Rasvaa lähtee kaikkialta.
Painonkasvun myötä holvi madaltuu, joten kengänkoko kasvaa.
Aamulla jalat eivät ole päivän menoista turvonneet, toisin kuin illalla.
Kiitos ajastanne.
Kyllä laihtuminen tapahtuu myös jaloista. Minulla laihtumisen myötä pieneni käsi, siis käsineet jäivät isoiksi ja kengät myös.
Kyllä. Iso painonpudotus, kengät jäi isoiksi. Holvi ilmeisesti....korottui takaisinpäin??
AP:lle: Kyllä, itselläni myös jalat 'kutistuivat' yhden koon (tai puolitoista...) verran, samoin kädet eli sormikkaista ainakin huomasi. ;)
En ole tuollaista huomannut. Mutta se on ihan selvä, että käytössä kengät väljentyvät, jten vanhat kengät ovat aina väljempiå kuin uudet.