Voiko uudet lasinaluset tehdä onnelliseksi?
Että kun on nyt kuusi vuotta pitkä parisuhde päättynyt, ja täytän tänä vuonna 40, eikä suhteesta tullut lapsia (minä olisin halunnut yrittää), niin tekeekö uudet lasinaluset onnelliseksi? Kun sitä vähän niin kuin kaipaisi jotain uutta. Noita vanhoja kun katselee niin ovat vaan olleet matkassa niin kauan. Ei niissä varsinaisesti mitään vikaa ole.
P.s. Helsingin paras baari minulle?
Kommentit (4)
Käsitin ensin otsikon niin, että haluat tehdä lasinaluset onnellisiksi.
Itse olen vakuuttunut siitä, että uusi huonekasvi tekisi mut onnelliseksi. Noita on jo kymmeniä, mutta jos sen yhden tietyn saisin, niin kyllähän päivät sitä ihaillessa hienosti kuluisi. Olen kyllä aika tyytyväinen kun puuhailen kasvieni parissa, että tavallaan se auttaa.
Lasinalusten parissa voi sitten juoda, mutta tekeekö se onnelliseksi? Jospa itse tekisit uudet lasinaluset, niin voisit saada jotain innoitusta semmoiseen käsillä luomiseen. Semmoinen tekee monet tyytyväiseksi.
En tunne Helsinkiä, mutta itse valikoin baarin sen perusteella, keitä siellä käy ja tahdonko jutella tuntemattomien kanssa. Joskus paras "baari" on ihan vaan luonnossa. Käyn joskus istumassa järven rannassa ja mietiskelen kaikenlaista itsekseni parin tai useamman oluen voimin. Olenpa talvellakin joskus istunut kannon nokassa kaljatölkki kourassa pohdiskelemassa elämää.
Ehdotan jotain uutta harrastusta. Itse liityin tässä Pinterestiin ja sehän on täynnä ideoita.
Kuulostat vähän eksyneeltä, mutta niin olen mäkin. Olen kuitenkin huomannut, että eksyttyään johonkin, minne ei halunnut mennä, voi löytää jotain uutta ja jännittävää kun pitää silmänsä auki.
Ei ne kyllä valitettavasti tee onnelliseksi. Hetkeksi saattavat piristää, mutta kohta masentaa entistäkin enemmän kun huomaa, että vaikka lasinalunen vaihtui, elämä on edelleen se sama tuttu.