Muita jotka itkevät joka päivä?
tajusin vasta, että se ei varmaan ole normaalia. Ehkä joskus 20 vuotta sitten olin itkemättä viikon verran kun oikein kokeilin ja onnistuinkin. Muistelen että oloni oli jotenkin parempi. Sen jälkeen en ole koittanut olla itkämettä koska sekin oli raskasta ja itken joka yö, joskus illalla ja päivälläkin. Usein samoista vanhoista aiheista , joskus uusista. Onko kellään joskus loppunut itkeminen? Minulle sattunut noloja tilanteita paljon itkemisen vuoksi mm. töissä, en pysty myöskään helposti lopettamaan jos aloitan. Aloin vain miettiä nyt, että olenko oikeasti koko ajan masentunut enkä vain ole ymmärtänyt sitä... Päällisin puolin elämäni on kunnossa mutta sisällä on paljon ahdistusta jota en voi kenelläkään jakaa.
Kommentit (4)
Minä itken kerran-pari viikossa. :D Ihan hyvä tapa purkaa kasautunutta oloa ja/tai turhautumista, mies kyllä joskus meinaa ottaa itseensä vaikkei liity mitenkään koko asiaan.
Mulla on kausia kun menee super hyvin ja kausia kun itken joka päivä. Ammattiapua tarvit sinäkin. Hopihopi juttelemaan psykologille.
Minä.
Itkin päivittäin koko ala-asteen ajan, silloin oli syy, joka teki minut surulliseksi.
Kun elämäntilanne muuttui, loppui itkeminen.
Nyt reilut kaksikymmentä vuotta myöhemmin itku on läsnä arjessa taas päivittäin, monta kertaa päivässä. Tiedän syyn ja se syy on sellainen, joka vuoksi olen surullinen ja alavireinen.
Tätä on jatkunut nyt puolitoista vuotta. Pikkuhiljaa itkeminen on vähenemään päin, mutta en ole vielä "voiton puolella". Ehkä jonain päivänä huomaan, että en ole itkenyt pitkään aikaan.
meni väärälle palstalle...