Vanhempien röyhkeys ja kesälomani
Taas tämä joka kesäinen vääntö alkaa... Eli vanhempani ovat pyrkimässä heinäkuussa erään kesätapahtuma aikaan asunnolleni, kuin hotelliin. En todellakaan suostu, mutta tilanne on jo nyt kärjistynyt riiraksi. Edellisinä kesinä minulla on ollut aviomies, mutta nyt asun yksin, ja heidän mielestään nyt minulla ei ole mitään syytä kieltäytyä. He asuvat muutaman kymmenen kilometrin päässä, ja pääsisivät autolla, mutta tarkoituksen olisi tietenkin ryypätä, ja kulkea mukavasti taksilla minun asunnoltani tai kuskaisin heitä. Itselläni ei tulisi vastaava vaatimus mieleenikään. Heidän käytöksensä on taas se, että tulisivat vaan tänne saunomaan ja rällästämään, aivan kuin asunto olisi heidän. Asun muuten vuokralla, ennen kuin joku ehtii sanoa, että he ovat sen kuitenkin kustantaneet ja on käytännöllisesti heidän.
Kommentit (31)
Menikö kauan kun keksit tämä ”tuttavat/suku/ystävät tunkee väkisin mökille/asuntoon/kotiin” provon?
Teeskentele ettet ole kotona. Tai lähde sopivasti lomamatkalle, silloin kun vanhempasi ovat sinne tulossa.
Eli en todellakaan halua käyttää 4 viikon kesälomastani ensin päiviä siivoamiseen ja järjestelemiseen ennen kuin tulisivat, ja sitten 4-5 päivää haistelemaan grilliruokaa ja kaljan löyhkää + valvomaan öitä. Sen jälkeen sitten taas siivoamaan paikat. He eivät ymmärrä millään lailla, että miten muka häiritsisi minun elämääni.
Vanhempani eivät ole alkoholisteja, mutta juovat kyllä esim. juuri tuollaisissa tilanteissa. Lomamatka vasta olisikin heille kuin kutsu tulla tänne. Äitini on joskus ehdottanut, että vaihtaisimme asuntoja tapahtuman ajaksi. Ja ei tosiaan ole provo. Pelkäsinkin, että vain mun vanhemmat on tällaisia.
Ymmärrät itsekin, ettei tarvitse suostua. En ymmärrä ongelmaasi. Onko ongelma siis se, ette uskalla kieltäytyä?
Ongelma on se, ettette tajua että koko juttu on keksitty.
Miksi sinulla oli vain kesäisin aviomies?
Jos kyseessä Pori Jazz, vuokraa asuntosi ulkopuolisille ja lähde itse reissuun. Eikös porilaiset tee tätä?
Vierailija kirjoitti:
Miksi sinulla oli vain kesäisin aviomies?
Saa aina kesähäät ja talvella on mukava erota.
Sanot, että ei käy ja sillä siisti. Problem solved? Jos yrittävät tunkea väkisin sisään, niin et avaa ovea. Ei ole vaikeaa olla jämäkkä, jos ei tahdo tulla jyrätyksi. Mökötystä ja mykkäkoulua yms voi tietenkin tulla, mutta joskushan sinun pitää alkaa pitämään puolesi.
Aika kauan sinäkin rälläsit heidän luonaan.
No voi herrajumala ilmoitat olevasi sen viikon reissussa ettei käy että tulevat sinne asunnolle. Laitat ovet lukkoon etkä avaimia anna mikä tässä on niin vaikeata?
Vierailija kirjoitti:
Jos kyseessä Pori Jazz, vuokraa asuntosi ulkopuolisille ja lähde itse reissuun. Eikös porilaiset tee tätä?
Tai sitten vaan sanot että asunto on vuokrattu ulkopuolisille ja lähdet itse reissuun.
Jos tulevat väkisin oven taakse soitat poliisit että yrittävät tunkeutua ilman lupaa asuntoosi niin poliisi kyllä korjaa talteen
Aina tälläisissä ja vastaavissa tapauksissa sanotaan, että sen kun sanot ettei käy ja sillä selvä. Unohdetaan kokonaan, että sosiaaliset suhteet on välillä vähän monimutkaisempia. Noin yleensä toki kannatan rajojen laittamista ylipäätään, muttei se aina onnistu toivotusti pamauttamalla suoraan, että "ei käy".
Itse sanoisin ko. tilanteessa, että kaveri/kaverit on jo tulossa samaan tapahtumaan ja majoittuu luonani, että nyt ei mahdu. Jos ei siis voi syystä tai toisesta suoraan sanoa, miten asia on.
No miksi et voi asua viikkoa vanhempiesi luona?
Hinta vanhemmille ja siivouksen hinta mýös.
Alkoholisteja ei tarvitse sietää, vaikka he olisivat omia vanhempia. Sulje heiltä ovet. Älä missään tapauksessa suostu. Jos on pakko olla puheissa, sanot, että minun kodissani ei juoda ja sillä sipuli.