Kumman työkaverin haluat
1. Jakaa omaa privaattielämänsä laveasti töissä. Tuo jatkuvasti yksityiselämäänsä keskusteluihin.
2. On enemmän vain työkaveri. Keskustelut enemmän työasioissa tai yleisissä asioissa.
Kommentit (11)
Riippuu ihan tyypistä. Varminta siis valita 2.
2.
Ihmiset, joiden tekemisestä olen kiinnostunut, ovat jossain ihan muualla. Töissä tehdään töitä ja ollaan yleisesti ystävällisiä toisia kohtaan.
2. Ykkösestä on rasittavia kokemuksia.
1. Mulle on tärkeetä, että töissä puhutaan muustakin kuin työstä. Hajois pää, jos ei ois mitään muuta keskusteluaihetta 8 h aikana.
1 ehdottomasti jos vetää kunnon läppää ja legendaa. Jos voi nauraa mukana ja saa tietyn ihan oudon väsyneen työpäivän jälkeisen todellisuuden henkilön näkemyksestä sivuuttaen omaa elämäänsä.
Sen verran pitkiä työpäiviä ainakin minun työpaikalla on että se on kuin sotaveljeys.
Siinä jaetaan melkein kaikki mutta humoristisella lapinlisällä.
Länsimaisella tavalla tulkita suomen kieltä. Ihan uutta läppää ja tykkäätkö setteistä.
Settiä vaan ja kerran vuodessa edes oluelle tai päihtymään.
2. on ihan ok, jos työkaverit vaihtuu. Kyllä mä olen oppinut kunnioittamaan vakkareita vaikka olisivat pätkällä pätkän jälkeenkin pätkällä. Hyviä tyyppejä.
Harmittaa ettei pitkien päivien jälkeen jaksa mitään sosialisointia. Hienoja tyyppejä tulee tavattua.
Jotenkin anaalista ajatella että työelämä ja vapaa-aika tai perhe-elämä on erillinen osio.
Se vaan kertoo että työpaikalla olisi mahdollista säästää ja leikata kovemmin työntekijöiden etuuksista.
Kyllä sellainen höpöttely kuuluu sotakaverimeininkiin. Työelämä on kuitenkin ihan törkeää riistoa ja kaikki ollaan samassa veneessä.
Jos homma sujuisi siististi että kaikkia TES:sin juttuja noudatettaisiin niin oltaisiin enemmän paperitiikereitä ja siistimpiä jutuilta konservatiivisempiä.
Nyt näin tavallaan valitettavasti, mutta ei kuitenkaan.
Vierailija kirjoitti:
1. Mulle on tärkeetä, että töissä puhutaan muustakin kuin työstä. Hajois pää, jos ei ois mitään muuta keskusteluaihetta 8 h aikana.
Et ilmeisesti ymmärtänyt millaista ihmistä ykkösellä tarkoitetaan.
0/5 provo!
Anoppi oli säästänyt viilipurkkeja.
Vierailija kirjoitti:
Jotenkin anaalista ajatella että työelämä ja vapaa-aika tai perhe-elämä on erillinen osio.
Näin yrittäjän puolisona säätäisin mieluusti vaikka lain, että työelämä ja perhe-elämä ovat pakollisesti erillisiä osioita. :P
2.
Minulla on riittävästi draamaa omassa privaattielämässäni. Töissä keskitytään töihin.