Ensi vuodesta alkaen pitkä matikka ykkösaine määräämään nuorten tulevaisuuden lukion jälkeen
Hitto että on käsittämätön systeemimuutos. Asettaa eritavalla fiksut ihmiset aivan eriarvoiseen asemaan. Esim. historiaa tai englantia, pitkällä matikalla saa enemmän pisteitä opiskelupaikkaa haettaessa. Mitä helv?
Kommentit (3)
Luulen, että ensimmäisen paniikin jälkeen, aika moni tajuaa, että ei kykene kirjoittamaan pitkästä matematiikasta L:ää. Ja sitten lyhyt alkaa taas kelvata.
Kuuntelin jonkun matikan opettajan haastattelua pari päivää sitten . Hänen mukaansa tilanne ei ole ihan noin suora viivainen. Hyvä lyhyt matikka antaa jopa paremmat pisteet kuin surkea pitkä. Oli kyllä samaa mieltä ette ihan loppuun asti harkittu uudistus. Tulee myös johtamaan pitkän matikan kirjoittajien suoritusten tason laskuun ja arvosanojen "laskemiseen" = arvostelu suhteutetaan suorituksiin.
Tämä on selvää sipilöintiä