Mikä on teidän mielestänne korkea koulutus?
Enkä tarkoita tällä sitä ikuista vääntöä ovatko AMK:sta valmistuneet akateemisia vai ei, vaan tuon " minne jupit matkustaa" -keskustelun motivoimana ihan vaan sitä, että mikä teistä on ihmisellä korkea koulutus.
Kenet kelpuutetaan Young Urban Professionals -joukkoon?
Kommentit (12)
Kokemusteni mukaan nämä erikoisasiantuntijat eivät yleensä ole kovin päteviä verrattuna koulutuksen saaneisiin kollegoihinsa.
Tavallinen korkeakoulututkinto on sen verran yleinen että korkeaksi koulutustasoksi laskisin lisensiaatin tai tohtorin tutkinnon.
mutta YUP:han voi olla vaikka amk kun vaan tienaa tarpeeksi
vaan hyväpalkkaiseen työhön ja elämäntapaan, jossa rahan myös annetaan näkyä.
Vierailija:
Kenet kelpuutetaan Young Urban Professionals -joukkoon?
Minusta tällä ei ole mitään tekemistä sen kanssa kuinka yleinen ko tutkinto on.
Muut korkeakoulut, en tiedä, ja oikeastaan mulle on ihan se ja sama lasketaanko esim AMK-tutkinto tähän korkeasti koulutettuun vai ei.
t akateeminen
Ap:
Kenet kelpuutetaan Young Urban Professionals -joukkoon?
Me ollaan varmaankin aika korkeasti koulutettuja monien mielestä, itse olen lisuri ja viimeistelen väitöskirjaani (kuten tästä ajantuhlauksesta huomaa ;)) ja miehelläni on kaksoistutkinto DI-OTM sekä työn ohessa suoritettu alempi kaupallisen alan tutkinto. Ansiotulommekin ovat ihan kohtuuhyvät, mutta tyyliimme ei kuulu näyttää sitä ulospäin...
korkeakoulutus (yhteenkirjoitettuna) on niillä jotka ovat suorittaneet (oikean) korkeakoulututkinnon
korkea koulutus on sitten kun koulutusta on enemmän kuin maisterilla
Young urban professionals on nimenomaan näitä " tällä hetkellä likviditeettiä riittää" kavereita, joiden koulutus on itseasiassa aika usein jäänyt ihan kesken. Ennen olivat mainosalojen ja viestinnän ihmisiä, joku aika sitten it väkeä, ketä ovat nyt, on vähän mulle epäselvää, koska en liiku niissä piireissä.
Eli amk- tai yliopistotutkinto ei ole mielestäni korkeata koulutusta. Lisensiaatti tai tohtorin tutkinto jo mielestäni ovat. Nämä osoittavat, että henkilöllä on selvästikin " ylimääräistä" kiinnostusta tieteelliseen kouluttautumiseen. Ammattillisen pätevyyden kanssa nämä eivät tietenkään korreloi välttämättä lainkaan.
Mutta tosiaan, tällä ei kyllä ole mitään tekemistä tuon YUP-asian kanssa. Moni tohtorihan on kaukana jupista, sillä juppi-nimitystä käytetään kuvaamaan henkilöä, joka näyttää että rahaa on riittävästi jne. Se taas ei katso koulutusta yhtään, vaan kaikenlaisten tutkintojen suorittajia mahtuu tähän joukkoon.
Maisterin tutkinnoksi ei sitten lasketa mitään ylempiä amk-tutkintoja.
....itse en maisterin tutkintoa, ylempää amk:ta tai vastaavaa lukisi korkeaksi koulutukseksi. Varsin tavanomaisiahan nuo ovat, joten oikeasti korkeampaan koulutukseen vaaditaan muutakin kuin korkeakoulututkinto.
muta young urban professionals ei kyllä viittaa koulutukseen vaan työelämän ammattilaisuuteen