Miksi joku pitää tupakanpolttoa lasten nähden maailman suurimpana syntinä??
En itsekään polta tupakkaa, mutta ei se musta mikään maailman loppu ole, jos lapset näkevät jonkun aikuisen polttavan tupakkaa!
Kommentit (9)
Valitettavasti lapsen " nähden" käryttelyssä on kaksi huonoa puolta: ensinnäkin pelkkään näkemiseen liittyvä huono malli ja toisinnakin aika harvoin savu leijailee näköetäisyydeltä täysin muualle kuin sen lapsenkin keuhkoihin, vaatteisiin ja hiuksiin :-/
mutta sitä en missään nimessä hyväksy että vauva tai vähän isompi lapsi on sylissä ja äiti polttaa menemään!! Joskus tätäkin nähnyt!
lapset joutuvat hengittämään tupakansavua en voi sietää.
Lasten läheisyydessä tupruttelijat " tuomitsen" kyllä. JA odottavat äidit...! :(
ei se savu juuri ulkona häiritse muita ap
Tämä isä istui auton konepellillä kännykkä korvalla ja toisessa kädessä/suussa tupakka ja se oli vauva oli sylissä :-(
Siitä tupakasta tippui tuhkaa sen vauvan päälle. Se oli kauhean näköistä.
Toinen mistä en pidä on se kun poltetaan autossa, jossa on lapsia.
Itsekin poltan, mutta pidän aina huolen, että olen kaukana kaikista lapsista.
Itse en ainakaan halua, että lapseni pitävät tupakointia " normaalina" juttuna, tyyliin " äiti meni tupakalle" . Mutta niinhän se on, että mitä koulutetummat vanhemmat, sitä vähemmän polttavat.
Ja eiköhän se omie vanhempien esimerkki eniten vaikuta...