Miksi "elämänkoululaisilla" ja yksinkertaisilla ihmisillä, jostain syystä etenkin naisilla on mekein aina huonolaatuinen ja pikselöitynyt profiilikuva Facebookissa?
Nykyäänhän esim. melkein jokaisessa kännykässä on kuitenkin erittäin hyvä kamera. Mistä tällainen ilmiö johtuu? Harvoin näkee hyvälaatuista, terävää profiilikuvaa tällaisella otsikonmukaisella ihmistyypillä.
Kommentit (8)
Vuosien ryyppääminen näkyy ikävästi naamassa.
Olen huomannut, että elämämkoululais-termiä käyttävät erittäin yksinkertaiset ihmiset, joilla ei oikeasti ole elämänkoulua käytynä. Huomaa asenteista.
Tai sitten kaikilla vaan ei ole tarvetta muokata kuviaan kaiken maailman ohjelmilla ja filttereillä ja jonkun silmään se näyttää epäselvälle kun on tottunut niihin feikkikuviin.
Rumia kuvia rumista ihmisistä usein rumalla taustalla.
Ihme kyllä mutta totta on, sit kuvissa on aina tiukka pitkä toppi ja leggarit. Kuva otettu vinosti.
Ai jaa. Minun kavereissani taas kaikista korkeimmin koulutetuilla on epäselvimmät kuvat. Ei siis mitenkään pikselöityneitä, vaan esim kaukaa tai jotenkin viistoon peilin kautta otettuja tai sitten vain jotkut varpaat tai kukka-asetelma tai sitten jotain lapsuudenkuvia.
Ehkä näillä ei ole uusia älypuhelimia vaan vanhat kunnon ensimmäisen sukupolven kamerakännykät.