Mikä rangaistus ekaluokkalaiselle?
Ekaluokkalainen neitimme sai tänään vastata ensimmäistä kertaa yksin kouluun lähdöstä ja sieltä tulosta. Olimme valmistelleet asiaa jo pitkään ja käyneet kaikki muistettavat asiat läpi jne. Meillä on ollut ongelmia tottelevaisuuden ja luottamuspulan vuoksi aiemmin, mutta ajattelin nyt kaiken sujuvan jo hyvin, mutta ei:(
Kotiin piti tulla suoraan koulusta ja yksin, asiasta vannotettiin monta kertaa. No, itse tulin äsken kotiin ja tyttöä ei näkynyt kotona. Hän oli kaverinsa kanssa jossain ulkona. Ei ollut käynytkään siis vielä kotona. Kääks, kun raivostuttaa. En enää tiedä, mitä tehdä tytön kanssa. Isä oli myös soittanut tytölle ja tyttömme oli valehdellut hänelle kävelevänsä yksin kotiin. Mitä me voisimme tehdä?
Kommentit (7)
On todella reipas ja omatoiminen ollut aina. Olisi varmaankin sanonut heti, jos olisi pelännyt. Puhuu aina suoraan asioista, jotka vaivaavat.
Kannattaisi järkevästi jutella tytön kanssa et mix tekee tuollaista. Voihan se olla et pelkää olla yksin tai joku muu asia ahdistaa mistä ei ehkä uskalla kertoa.
Ekaluokkalainen on kyllä aika pieni vielä.
ohjeita kyselemään. Hoh-hoijaa.....
Tää av-palstahan on ihan ykkönen! Ei vaan, ajattelin oikeesti saada asiallisia vinkkejä, miten toimia. Kohta mies tulee kotiin ja asiasta keskutellaan. Olisi kiva, jos olisi muiden kokemuksia tai vinkkejä keskustelumme tueksi:)
Keskustelkaa tytön kanssa vakavasti ja olkaa varmoja, että hän ymmärtää MIKSI pitää tulla kotiin suoraan ja toimia kuten te haluatte. Selittäkää huolenne.
Antakaa uusi mahdollisuus. Antakaa mahdollisuus korjata moka. Mokaavathan auikuisetkin... Keskustellessanne voisitte sopia, mitä rangaistuksia sitten seuraa, jos seuraavalla kerralla tyttö ei ole luottamuksen arvoinen.
Tsemppiä keskusteluun ja yrittäkäähän itse pysyä rauhallisina!
meillä saa tulla koulusta kotiin kaverina kanssa, lupa tietty kaverin vanhemmilta.
Rangaistus meillä olisi ko. asiasta esim. kielto katsoa salattuja elämä ohjelma sarjaa 1 viikko tai videokielto 1vk.