Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko mieheni käytös reilua/normaalia?

Vierailija
22.01.2008 |

Meille tulossa toinen lapsi, esikoinen täyttää juuri 3v. Mies on lähiaikoina muuttunut ihan kummalliseksi. Ennen meillä oli mielestäni suht tasa-arvoinen suhde. Mies kantoi vastuuta lapsesta ja teki kotonakin jotain. Nyt tuntuu kaikki takkuavan.



Ei tee kotitöitä ollenkaan, ei paljon huolehdi lapsesta, ei auta minua yhtään vaikka olen ihan viimeisilläni raskaana, la oli sunnuntaina. Miehen tarpeet ja halut menee nyt kaiken muun edelle, jos molemmat ollaan väsyneitä hän saa levätä jne. Valittaa kaikista hankinnoista, joita joudutaan lasten takia tekemään, mutta käyttää kyllä omiin juttuihinsa rahaa.



Minulle ei myöskään enää tipu ollenkaan omaa aikaa, vaikka mies saa vapaasti harrastaa ja tavata kavereita (ihan kohtuudella käyttää tätä vapauttaan, siinä ei valittamista).



Olen aivan ymmälläni ja mietin jo eroa. Mies haukuu minua laiskaksi, koska en käy töissä vaan ' makaan kotona lapsen kanssa' . Ennen esikoisen syntymää hän oli sitä mieltä, että lapset on hoidettava kotona, nyt on änni kellossa muuttunut ja tuleva vauvakin pitäis heti vaan hoitoon työntää..



Eikä muuten tee täyttä viikkoa töitä tällähetkellä, eli on kuitenkin paljon kotona itsekin.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
22.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä pelkää työpaikan menetystä tai yleensä sitä kuinka teidän perhe tulee toimeen. Tuntee kantavansa liikaa vastuuta perheestä.

Vierailija
2/3 |
22.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap, oletko jutellut miehellesi suoraan asiasta? Kysy suoraan, miksi hänen mielipiteensä lasten hoidosta kotona on muuttunut niin radikaalisti jne

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
22.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli miehesi voi tulkita tilannettanne ihan toisin.



Mutta jos nyt kuitenkin oletetaan, että tilanne vastaa jotakuinkin kuvaustasi, niin mitä luulet, mistä tuollainen voisi johtua? Mahtaisiko miehesi stressata yhtään synnytystä ja sitä, miten perheenne muuttuu ja miten pärjäätte jatkossa? Toki sinä stressaat myös, mutta ehkä miehesi on miehille tyypilliseen tapaan herännyt ajattelemaan asiaa tarkemmin vasta nyt, kun synnytys on ihan käsillä. Voi olla, että on alkanut miettiä sitä, miltä tuntuu, kun taas on sidoksissa pieneen vauvaan ja vauvan yöheräilyihin - ja asia hermostuttaa häntä.



Tietenkin se on väärin, jos pelkästään mies saa levätä ja pelkästään mies päättää ostoista yms. Kyse on kuitenkin - toivon mukaan - teillä YHTEISESTI päätetystä projektista eli lapsiluvun kasvattamisesta?



Tuollainen kiukuttelu siis mitä todennäköisimmin liittyy miehen stressiin ja lähestyvän synnytyksen jännittämiseen.



Mutta se VOI - älä nyt liikaa hermostu - olla merkki myös tunteiden viilenemisestä ja jopa toisesta naissuhteesta. Jos kuitenkin miehesi etupäässä oleilee yhä kotona, tuskin hänellä on toista naista... se tuppaa yleensä ilmenemään myös lisääntyneenä poissaolona kotoa.



Juttele nätisti miehesi kanssa ja sano, että olosi on tosi väsynyt ja kaipaisit apua. Kannattaa sanoa selvästi ehdotus tietystä työnjaosta, koska jos alat syytellä tyyliin " sä et koskaan auta mua enää, mikset sä tee enemmän kotitöitä" , mies ei selvästi ymmärrä, mitä toivoisit hänen tekevän (ja kokee tuon herkästi arvosteluna ja hyökkäyksenä).



Voimia ja lykkyä synnytykseen...