Olen hyvin keskiverto työntekijä
Teen työni suhteellisen hyvin ja tunnollisesti suurimman osan ajasta, mutta toki on tilanteita ja päiviä jotka menee puoliteholla. Lusmuilen tasaisesti mutta en niin paljon että siitä tulisi sanomista.
Kuvittelenko vain vai onko minun kaltaisteni ihmisten vaikeampi työllistyä tulevaisuudessa? Tuntuu että nykyään halutaan vain työelämän supersuorittajia.
Kommentit (5)
Se on joillakin ihmisillä aivan kauhea kriisi jos joku sanoo että joka päivä ei tehdä pää hiessä töitä. Usein nää on näitä keskijohdon tyyppejä jotka uskoo oikeasti niihin firman arvoihin ja muuhun soopaan. Elävät liikaa työn kautta. Sitten uhkailevat kiertoteitse että yt kun tulee niin kaikki on vaarassa. Just niin..
Niin minäkin. Töitä on pakko tehdä mutta ei niitä tarvitse hiki hatussa vääntää. ;)
Keskivertotaso on hyvä. Sellaista itsekin pidän. Hoidan työni niin ettei siitä voi valittaa mutta en aja itseäni piippuun enkä ota mitään paineita. Tästä ei voi kukaan valittaa.
Vierailija kirjoitti:
Töissä ollaan siksi, että sieltä saa palkkaa, jolla elättää itsensä. Työpaikka on työntekoa varten, ei lusmuilua varten. Vaikuttaa siltä, ettet ole kovin kummonen työntekijä ja jos
YT:t tulee, olet varmasti ensimmäinen joka lähtee firmasta.
Se nyt vaan menee niin, että halvalla ei saa huippua. Jos työnantaja maksaa vain tessin minimin mukaan, niin saa tasan yhtä hyvän työpanoksen eli riittävän hyvän.
Töissä ollaan siksi, että sieltä saa palkkaa, jolla elättää itsensä. Työpaikka on työntekoa varten, ei lusmuilua varten. Vaikuttaa siltä, ettet ole kovin kummonen työntekijä ja jos
YT:t tulee, olet varmasti ensimmäinen joka lähtee firmasta.