Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

osaisikohan joku kertoa? pojan kanssa huomenna neurologisiin testeihin mita siella oikeasti tehdaan ja kuinkakohan kauan kestaa??

Vierailija
28.01.2008 |

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä käytiin kun vauva oli 5kk ja siellä ensin mitattiin + punnittiin ym Sitten lääkäri ja fysioterapeutti tutki. En yhtään muista kauan meni.

Vierailija
2/3 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä mennään lihastestiin neurologille. Ei tietoa miten se tehdään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
29.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin itselläni katsotaan tasapainoa (varpailla kävelyä, silmät kiinni seisomista huojuuko), silmillä esineen seuraamista, selällä maaten pitää kantapäällä koskea polvea yms. Sitten kopsuttelee sillä refleksivasaralla ja vääntelee ja kääntelee esim. jalkoja ja käsiä (jotain siitä painaako vastaan jos työntää esim jalkaa tms.), tutkii voimia esim. pitää puristaa käsillä niin lujaa kuin voi yms.



Osa noista varmaan sellaisia, ettei 3-4-vuotiaan kanssa vielä voi tehdä, mutta varmaan samantyyppistä.



Aikaa on mennyt 30-60 minuuttia.