Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Omakotitaloa ostamassa.... muutama kysymys kuntotarkastuksesta ja kaupoista...

Vierailija
28.01.2008 |

Eli olemme ostamassa omakotitaloa, josta teimme välittäjän kautta ensin kirjallisen tarjouksen hintaan 200 000,-. Hinta-asiaa palloteltiin puolin ja toisin viikon verran, jolloin päästiin yhteisymmärrykseen hinnasta 225 000,-.

Lopulliset kaupat tulevat vasta kuntotarkastuksen jälkeen, joka on ensi viikolla.

Mitään käsirahaa emme ole talosta maksaneet, koska se välittäjän mukaan ei ole maakaarilain (?) mukaista, eikä se olisi pätevä.



Entä jos kuntotarkastuksessa ilmenee jotain vikoja, joista emme ole olleet tietoisia, esim. kellaritilojen kosteusvaurioita, tai esim. katto olisi heti uusittava, mahdollisia homepilkkuja ullakon puissa?



Kuntotarkastus maksetaan myyjän kanssa puoliksi, jos mitään isoja vikoja ei talosta löydy. Luokitellaanhan esim. homepilkut isoiksi vioiksi?

Että kaupat (joita ei ole vielä edes tehty) saa perua tässä tapauksessa?

Kuntotarkastuksen hintahan jää silloin myyjän maksettavaksi.



Katon osalta välittäjä kertoi meille, että huoltomaalaus olisi kohtapuoliin ajankohtainen.

Niin ja kyseessä rintamamiestalo.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim joku remonttiX tulossa jolle hintaa Y niin sitten alatte neuvotella että minkä verran tiputetaan talosta hintaa. erittäin lähelle Y:tä pitää mennä.



jos siellä on jotain jonka olisi pitänyt jo näytössä havaita niin siitä ei alennuksia kannata rutista.

Vierailija
2/7 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäisikö ostajan näytöissä tutkia taskulampun kanssa 200 m2, tietämättä edes mitä etsii?

On kai ostajallakin jotkut oikeudet niin kauan kuin rahaa eikä kauppoja ole tehty?



t. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta esim homepilkku jossain kosteassa paikassa on ihan eri mittaluokan juttu kuin kosteusvaurio jossain rakenteissa.



ja kysymykseen: kyllä oletetaan että te olette siellä näytöissä katsoneet ihan kunnolla ja että myyjä on informoinut teitä isoista ongelmista jo etukäteen.



2

Vierailija
4/7 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja vastaus kysymykseen, että olisiko pitänyt taskulampun kanssa kiertää talo, kuuluu KYLLÄ! Jos olet investoimassa 225 k¿ johonkin, niin etkö todellakin halua varmistua itse siitä mitä saat?!?



Minä kun nuuskin 30 ¿:n vaateostoksetkin tarkasti, että napit ovat paikallaan, ei ole tahroja tai reikiä, ja vielä pesulapustakin sen että vaatteen saa pestä kotona. Ja sinä et viitsi huolellisesti tarkistaa satojen tuhansien ostosta. huhhuh. Eipä ihme, että kohta asuntojen hinnat roooomahtaa.

Vierailija
5/7 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

nuo kuntotarkastukset. Ihan yhtä paskan kanssa.

Vierailija
6/7 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne eivät takaa mitään. Muuta kuin sen että joku maksaa niille tyhjästä. Löytyy mitä löytyy, ja yleensä ei löydy. Vastuuta niillä ei ole, kun myyjä vastaa aina

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anteeksi naljailuni, mutta minäkään en voi käsittää, että joku ostaa omakotitalon ilman kunnon selvitystä siitä mitä on saamassa. Asunto-osakkeen oston voisin vielä jotenkin ymmärtääkin, kun silloinhan ei osteta oikeastaan muuta kuin asumisoikeus kyseiseen asuntoon. Asunto-osakeyhtiössähän seinät, katot, lattiat, putket ja muut kuuluvat taloyhtiölle, ja siten omassa asunnossa löytyvä iso vika menee taloyhtiön piikkiin.



Mene nyt ihmeessä edes mukaan katsomaan kun se kuntokartoitus tehdään! Saat ainakin varmuuden siitä mitä on tarkastettu ja mitä mistäkin on löydetty. Ja samalla voit nuuskia asunnon taskulampun kanssa.