Ystäväni vauvalla todettiin riisitauti =(
Kommentit (18)
Auringonvalo sekä kalanmaksaöljy on meidän d-vitamiini. Tosin en anna kalanmaksaöljyäkään kuin kerran viikossa/kahdessa, koska siinä on sitä a:ta.
Ja meidän lapset on verikokein todettu, että on saaneet tarpeeksi d:tä.
Kysymys 7:lle: Miksi et anna teollisia d-tippoja?
Tutkikaahan tuoteselostetta. SEllaista paskaa en suostu lapsilleni antamaan.
Mutta silti he saavat annoksensa ja tarpeeksi d:tä. Auringonvalokin yksinään riittäisi, mutta olen kyllä laittanut lisäksi siis kalanmaksaöljyä.
Siihen en osaa ottaa kantaa, mitä " paskaa" D-tipoissa on. Valaisisitko tarkemmin. Et varmaan anna lapsillesi mitään muutakaan lisäainepitoista, etkä rokotuta heitä?
Vierailija:
Auringonvalokin yksinään riittäisi
0 - 2 10 = 400 KY
3 - 60 7,5 = 300KY
61 - 10 = 400 KY
Kala: esim.
annos kirjolohta tai lohta (120 g) 400 - 800
silakka (1 kpl = 20 g) 150
muikku (1 kpl = 20 g) 15 - 200
tonnikala (rasiallinen, 150 g kalaa) 320
muut kotimaiset kalat (100 g) (esimerkiksi ahven, kuha, hauki; merestä ja isoista järvistä pyydetyt kalat sisältävät yleensä huomattavasti enemmän kuin pienistä järvistä pyydetyt)
20 - 1 000
Broilerin neljännes 110
Kananmuna (60 g) 90
Kantarelli (100 g) 80 - 520
Suppilovahvero (100 g) 800 - 1 200
Margariini ja kevytlevitteet (100 g) noin 280
lähde tohtori sivut
kuten sanoin, meiltä on verikokein testattu riittävyys. Ja on ollut hyvät arvot.
Rokotusasiat ei kuulu tähän
paska mitä se kala itämerestä tai jäämerestä itsestään putsaa. maksahan putsaa verta ja kerää itteensä paskaa.
että taitaa olla kalanmaksaöljy paskasempaa kun d-tipat
Meille kyllä syötettiin vitolia, mutta eipä auttanut, sillä meillä oli d-vitamiinin imeytymishäiriö. Minulle ei jäänyt muuta vikaa kuin kyyhkysrinta. Veljellä on paha skolioosi.
En muista numeroa, kysymys sille joka ei anna teollista d-vitamiinia.
Mikä on kyyhkysrinta?
Vierailija:
Minulle ei jäänyt muuta vikaa kuin kyyhkysrinta.
Talviaikaan aikuisillekin suositellaan d-vitamiinilisää.
Mulla on sellainen lievä kupu tuossa kohdassa missä kaula loppuu ja rinta alkaa. Niin kuin nyt kyyhkysillä on. Kun kädellä kokeilee niin siinä on luut erilailla koholla kuin muilla ihmisillä.
Mie oon tällainen " pulu"
Vierailija:
Tutkikaahan tuoteselostetta. SEllaista paskaa en suostu lapsilleni antamaan.Mutta silti he saavat annoksensa ja tarpeeksi d:tä. Auringonvalokin yksinään riittäisi, mutta olen kyllä laittanut lisäksi siis kalanmaksaöljyä.
joka on samoilla leveysasteilla kuin Suomi, EI ole vauvojen d-vitamiinilisäsuositusta... Suomessa ollaan kyllä monessa muussakin asiassa tosi niponiuhoja.
Voiko syynä olla riisitauti? Devitol-tipat ovat kyllä käytössä olleet ympäri vuoden. Mutta mistä sitä tietää ovatko vitamiinit imeytyneet kunnolla. Mutta kai AP:n tuttavan lapsella oli jotain muitekin oireita mistä riisitauti näkyi. Vai tehtiinkö jotain verikokeita? Onhan lapsia, jotka eivät vielä vuoden iässä tuettunakaan seiso. Kehittyvät liikunnallisesti ehkä vähän hitaammin, omaan tahtiinsa.
Hoidettavissa oleva homma.