Onko neuvolaan pakko kertoa, jos lapsi on saanut alkunsa lapsettomuushoidoista?
Kommentit (13)
vanhempamme eivät tiedä lapsettomuushoidoista ja emme haluaisi heidän saavan tietää muita reittejä.
ap
Tuollaisin perustein kyllä voi jo vaihtaa.
Vaikka vaitiolovelvollisuushan kyllä on olemassa, mutta en itsekään haluaisi millekään juoruajalle mennä.
Eli onko siitä siis mitään haittaa, vaikka emme siellä julista lapsen alkua?
ap
ennen kuin asia on jostakin syystä pakko kertoa (esim. jokin hoito tms. en tiedä). Juoruakkoja on syytä varoa.
Vierailija:
ei, mutta yleensä tieto menee automaattisesti
Olisi kyllä syntymättömän lapsennekin etu kertoa.
kaikki tutkimukset oli tehty yksityisellä. En puhunut neuvolassa mitään että olisimme yrittäneet toista lastamme kauan. Kerran sitten alkuraskauden neuvolassa valittelin että kun on niin paljon pahoinvointia mutta kyllä tämä silti on ihanaa aikaa :) Tähän terkkari totesi että niinpä, kun niin kauan olette tätä saaneet odottaa...!
Eli näkyy asiakkaan tiedoissa käyntien syyt ja on yhteinen järjestelmä tk:n kanssa. Jos yksityisellä olette käyneet, onkin sitten eri juttu....
eikä ole mitään syytäkään kertoa. Jos ongelmia tulee niin neuvolassa ei kuitenkaan tiedetä mitään ja lähettävät äitiyspoliklinikalle, jonne sitten kyllä kannattaa kertoa. Äitipolilta ei tiedot mene neuvolaan jollet anna siihen lupaa. Näin ainakin Keski-Suomen Keskussairaalassa toimitaan.
Meilla on koeputkihedelmöityksellä alkunsa saanut tyttö, kerroin kyllä neuvolassa asian, mutta mitään hyötyä kertomisesta ei ollut koska ei ne terkkarit siellä tiedä mitään hoidolla alkunsa saaneiden mahdollisista ongelmista/riskeistä. Minulla mm. sikiöseulonnoista tuli ihan ihmeellisiä arvoja, joita terkka päivitteli, mutta äitipolilla lääkäri sanoi heti että johtuu hoidoista. Hoitopaikkojen välillä ei tiedot kulje jollet ole antanut siihen kirjallista suostumusta.
Ajattelinkin olla kertomatta neuvolaan, mutta niissä lääkäriultrissa ajattelin asian kertoa.
ap
on hän aika liemessä. Vaitiolovelvollisuus tolla alalla ei totisesti ole mikään leikin asia - tyhmenkin yleensä tajuaa sen.
on hän aika liemessä. Vaitiolovelvollisuus tolla alalla ei totisesti ole mikään leikin asia - tyhmenkin yleensä tajuaa sen.
olevan ns. luomulapsi. Miksi ette kerro? Häpeättekö?En ymmärrä...En ole tiennyt että hoidoilla aikaansaaduissa raskauksissa olisi jotain ylimääräistä riskiä tavalliseen raskauteen verrattunat, mutta jos tilanne olisi omalla kohdallani, niin en ainakaan mitään lisäriskejä ottaisi olemalla kertomatta. t.hätäsektiolla syntyneiden" luomulasten" äiti. Anteeksi provosoituminen.
Mutta miksi haluat salata sen tai häpeät lapsettomuushoitoja? Eikö ole hienoa että nykylääketiede on mahdollistanut teille lapsen saannin?