Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tietääkö joku saako pyrviniä antaa useammin kuin

Vierailija
15.01.2008 |

lkahden viikon välein? Purkissa muotoillaan asia niin että voi antaa uusintakuurin kahden viikon päästä. Onko se voi siinä sitä varten että useammin ei voi. Vai sen takia että pillerit on niin kalliita että varmuudeksi voi kun ei kai kukaan ny useammin viitti



Erehdyin kertomaan pph:lle että meillä on kihomatoja ja nyt hän on sitten ihan paineessa lastenlapsistaan eikä halua lasta hoitoon enää tällä viikolla. Ok, kyllä se nyt sitten järjestyi. Mutta voinko syöttää tuota pyrviniä mielin määrin ettei nyt sitten varmasti tartuteta ketään ;).

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
15.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta uuden satsin voi ottaa jo viikon kuluttua ekasta. Näin meidän piti, koska tytöllä oli " matoveriarvo" niin koholla eli matoja oli paljon.

Lääkkeen määrän painoa kohden näät paketin kyljestä.

Tässä on vain se huono juttu, että munien kypsyminen madoiksi voi kestää sen kaksi viikkoa, joten siksi suositellaan otettavan vasta kahden vkon kuluttua. Meillä syötiin pyrvinin lisäksi vielä Vermox kuuri, kun ei auttanut.

Vierailija
2/13 |
15.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisko noita vetää vaikka viikon välein noita pillereitä että päästäis tästä? Erehdyin lukemaan tämän ja voi ei...



" Tätä asiaa on puitu täällä ja olen sivusta seurannut, mutta nyt haluaisin tietää muiden kokemuksia. Näistä asioista ei kovin helpolla tule puhuttua kasvotusten..

Miten te jotka ette onnistu pääsemään kihomadoista eroon, niin suhtaudutte kylässä käyntiin ja vieraiden vastaanottoon kotiinne. Meidän perheessä on kihomatoja ollut jo neljä kuukautta ja tartunta on jatkuvasti päällä meillä aikuisilla. Lapsilla matoja näkyy aina viikon välein aamuisin, joten kai sitten heilläkin on tartunta päällä. Satoja euroja mennyt lääkkeisiin (vermox, pyrvin) ja siivottu kynnet verillä, mutta ei, ei edes hetkeksi meillä aikuisilla oireet helpota. Matojen luikertelu alapäässä on jo arkea..



Lääkkeet ovat vähentäneet matoja, mutta en voi ymmärtää, että jos lääke auttaisi, niin kait edes neljän kuukauden jälkeen olisi oireettomiakin kausia. Olisinkin jo miettinyt omaa mielenterveyttäni, ellei mieheni olisi mukana samassa sopassa.



Olen pakon sanelemana joutunut käännyttämään vieraita ovelta pois ja sanomaan, ettei meille kannata tulla, koska " " lapsilla" " on kihomatoja. Nyt kun samoja vieraita on joutunut käännyttämään ovelta yhä uudelleen ja uudelleen, niin he ihmettelevät jo ääneen ja kasvoilta näkee, etteivät he usko. Miten siis te joilla ollut jo pidempään, niin eristäydyttekö maailmasta vai alatteko vain jossain vaiheessa elää normaalia elämää? Itse en haluaisi kenenkään kokevan tällaista maanpäällistä helvettiä kihomatojen kanssa, mutta olemme mieheni kanssa päättäneet, että jos ei muutaman kuukauden kuluttua madot ole hävinneet( kaikista syödyitä lääkekuureista, siivouksista yms.¨huolimatta) niin alamme elää ns. normaalia elämää jo ihan lastenkin takia."

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
15.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etkä todella erehtynyt sanomaan pph:lle, vaan sinun velvollisuus oli kertoa asia. Jos hoidossa on muitakin lapsia, heidätkin pitää hoitaa. Joku voi olla tartuttaja oireettomana. Mutta lääkehän ei siis auta muniin vaan tappaa vain madot.

Vierailija
4/13 |
15.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pyrvin on menettänyt jo täyden tehonsa, koska matokanta on liian tottunut siihen. TÄmä sen vuoksi, koska ihmiset käyttävät sitä varmuuden vuoksi.

Meille sanottiin, että kahden Pyrvinin jälkeen Vermox, jos matoja vielä.



Meillä ei ole käynyt vieraita emmekä me ole käyneet missään yli kolmeen kuukauteen matojen vuoksi. Miksi haluaisin tartuttaa niitä muille. Tämä siksi, koska nuorimmalla matoja on ollut edelleen. Muut ovat niistä eroon päässeet. Joillakin ne on vaikea saada pois. Joskus tarvitaan tehokuuri Vermoxia, toisilla sekään ei auta.

Isommat ovat käyneet kerhoissa ja eskarissa, kun matoja ei enää ollut.

Siivonnut olen koko ajan kuin hullu. Desinfioinut, pessyt kaikki vaatteet päivittäin, mitä päällä on ollut. Lakanat vaihtanut pari kk päivittäin ym.

Vierailija
5/13 |
15.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

päivähoidossa annettiin reseptit kaikille ryhmän lapsille ja kehotettiin myös kaikkien perheissä ottamaan matokuuri. Se annettiin joululoman alkaessa.



Tuskaa tuo aika oli. Tein suursiivon 10 päivän välein (aina lääkkeen annon yhteydessä) Pesin siis katosta lattiaan. Lasten huone oli riisuttu kaikesta ylimääräisestä (suurin osa leluista oli vintissä ja matot pois käytöstä. En ottanut meille yö vieraita ja lapset menivät yöksi mummulaan matokuurin jälkeen. Lähisukulaisetkin ottivat lääkkeet ja mummilat pesivät leluja. Neuvolaan soittelin vähän väliä.



Vierailija
6/13 |
15.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen yllättynyt siitä miten asiaan suhtaudutaan. Soittelin lapsen tutulle terkallekin ja kysyin ja hän suurin piirtein rupesi kuiskaamaan :). Kysyin siis siksi kun tuo pph otti niin monta kertaa puheeksi että pitäisi kysyä jostain joka tietää mitä tehdä tämän hoitoonviemisen kanssa. Noh, terkan mukaan saa viedä kun on lääkitty, mutta en nyt sitten henno kun pph on niin paineessa.



Sitä ihmettelen että jos madot on niin mielettömän tarttuvia ja ihmisillä kestää iät ja ajat päästä niistä eroon, miten voi olla ettei niitä ole kaikilla?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
15.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen nimittäin ihän ällistynyt kun meidän 6 hekisestä perheestä ainoastaan minulla oli kihomatoja. ei yhdelläkään lapsella eikä miehellä.

Mä en käsitä miten mulle ekaks tulee. Luulis että lasten kautta olis tullut, mutta kellään muulla ei ollut eikä kukaan valitellut kutinaa.

Hygienian puutetta ei voi ola.

Vierailija
8/13 |
15.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin tartuttaa tietämättään. Myös se ettei asiasta " uskalleta" tai kehdata puhua, on huono. Kun asia on kaikkien tiedossa, saadaan ne myös paremmin hoidettua. Eikä todella kannata lähteä mihinkään tartuttamaan matoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
15.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kosket johonkin, mihin on tarttunut matoja ja sen jälkeen et pese käsiä vaan esim. syöt " matosormilla" , tai puret kynsiä, nuolaiset sormea ym. Tai sitten teillä on joku muu oireeton kantaja.

Vierailija
10/13 |
15.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap:n pph sanoi ettei hänen melkein 20-vuotisella uralla ole ollut kenelläkään koskaan. Tämän mukaan siis melko lailla harvinaisia, varsikin kun pph:lla on jatkuvasti lapsia myös muilta hoitajilta hoidossa. Että olenkohan vaan ainoa ääliö joka ilmoitti vai onko tosiaan niin että madot ei ole kovin yleisiä ja me saatiin jättipotti?



Nimittäin itse en oikein osaa panikoida koska meillä oli lapsena matoja mennen tullen eikä meille mitään kuureja muistaakseni annettu. Voihan olla etten vaan muista. Ainakaan sanaa kihomato ei meidän perheessä koskaan mainittu. Joskus opiskelijana etsin itse nimen vaivalle. En kylläkään muista että matoja olisi ollut koko ajan, vaan että aina joskus niitä tuli ja sitten jonkin ajan päästä vaiva katosi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
15.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Te joilla on matoja ollut, oletteko nähneet niitä ihan elävinä aamulla, vai voiko vaalea " mönjä" peräaukon seudulla olla kuolleita matoja, vai miten olette huomanneet madot. Ja auttaako rasvaus kihomatojen aiheuttamaan kutinaan? t. matoja hiukan epäilevä äiti

Vierailija
12/13 |
15.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä perheessä vain yhdellä lapsella oli pienenä vähän väliä kihomatoja, ei kenelläkään muulla.

Ja Pyrviniä syötiin purkkitolkulla, siivosin jne...



Lapsi söi yhden kuurin Vermoxia ja siihen loppui madot. Asiasta aikaa jo vuosikaudet eikä ole ollut kihomatoja kenelläkään perheessä sen jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
14.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

pyrvin ei tehoa niin hyvin matoihin koska se vain lamauttaa madot eikä tee mitään toukille ja munille...vermox taas tappaa madot sekä toukat sentakia on vermoxilla helpompi päästä madoista eroon. kihomadoilla ei ole mitään koukkuja tms.lapamadolla kylläkin. Vermox ilman reseptiä - https://euhealth24.com/fi/drug/vermox