Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Uusi puoliso lapsen juhlissa

Vierailija
08.05.2019 |

Mikä mahtaa olla AV-raadin näkemys, onko huoltoriitatilanteessa kohtuullista että lapsen äiti joutuu sietämään isän uutta puolisoa esim. päiväkodin tilaisuuksissa? Kyseisessä tapauksessa vanhempien välit ovat naamatusten aivan normaalit mutta uusi puoliso on aikaansaanut oikeuskäsittelyyn menevät riidat mm. aiheettomiksi todetuilla lastensuojeluilmoituksillaan. Uuden puolison puuttuminen ja tunkeutuminen herkkiin tilaisuuksiin pilaa tunnelman lapsenkin kannalta. Isä on voimaton uuden puolisonsa määräysvallan alla ja perustelee kantansa siten että lapsi kutsuu uuden puolison tilaisuuksiin. Mielestäni aivan hullua, mutta tällaiseenko nykymaailmassa täytyy alistua? Mielipiteitä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En näe miten tuosta voisi kieltäytyä. Olen itsekin aika kiemuraisessa uusperhekuviossa jossa exinä ja exien uusina on kaikenlaisia v-mäisiä ihmisiä. Olen ajatellut että muiden ihmisten kontrollointi ja heistä stressaaminen on vain loputon tie. Olen päättänyt etten välitä tämän tapaisista yhtään enkä riitele mistään. Minä hallitsen omassa kodissani ja se riittää. Elämä muuttuu ja herkät hetket voivat siirtyä muualle, ei niiden ole pakko olla esim siellä päiväkodissa. Jos lapsi tykkää jostain aikuisesta niin siinä on perustelu, ja muuten kieltäydyn vaivaamasta mieltäni ja miettimästä oikeuksiani. Äitiyden tunteeni ei ole kiinni siitä että joku nainen on jossain juhlissa. 

Vierailija
2/5 |
08.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kohtuullista. Toki ikävää mutta et voi kieltääkään. Istukaa erikseen. Älkää keskustella tilaisuuksissa.

Ongelma on tässä lapsen isä eikä uusi puoliso. Uusi puoliso ei pääsisi tekemään kiusaa ellei isä siihen antaisi lupaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa ihan samanlaiselta kuin oman exäni uusi puoliso jo vuosia vuosia sitten. Eron jälkeen oltiin exän kanssa ihan kohtuullisissa väleissä, kunnes uusi puoliso tuli sekoittamaan pakkaa. Oli sattumoisin (??) lasten päiväkodin täti, joten lapset tunsivat ja luottivat häneen, mutta tämä tätihän ei sietänyt ajatustakaan minusta, lapset eivät saaneet edes mainita äidin nimeä isäviikolla. Uusi puoliso tunki myös mukaan kaikkiin tilaisuuksiin koulussa, päiväkodissa ja harrastuksissa. Kovin pontevasti toi ilmi, että hän on nyt tämän perheen toinen vanhempi, minut yritti syrjäyttää kokonaan. Tuolloin oli koulussa käytössä vielä paperinen reissuvihko, jonne hän maalaili ihanaa perhearkea siinä sivussa mustamaalaten minua. Onneksi opettajat ja päiväkodin tädit olivat fiksuja ja jättivät nuo kommentit omaan arvoonsa. Mutta kyllähän se kieltämättä ärsytti, kun kaikissa tilaisuuksissa hän pönötti exän rinnalla ja kehonkielellään osoitti, kuka on kuka. Toisaalta tilanne huvitti ja säälittikin minua; kuulin yhteisten tuttujen kautta hänen olevan sairaalloisen mustasukkainen minulle (vaikka exä hänet olikin sieltä päiväkodilta bongannut ja valintansa tehnyt ) ja erittäin epävarma itsestään. Tilanne vain paheni, kun saivat yhteisen lapsen ja hän sairastui synnytyksen jälkeiseen masennukseen. Tuosta masennuksesta kuulin tosin vasta jälkeenpäin, minulle se näyttäytyi entistä pahempana stalkkaamisena (kävi mm. ikkunani takana urkkimassa, bongaili autojen rekisterinumeroita kotikatuni varrelta, koska ne saattoivat kuulua miehille, jotka kävivät minun -maksullisen naisen- luona ym. mukavaa. Kaikesta tästä kertoi exäni vuosien päästä) ja minun maineeni mustaamisena. Exän ja hänen liittonsa kesti vain muutaman vuoden, mutta tuossa ajassa ehti kyllä saada paljon aikaiseksi..

Vierailija
4/5 |
08.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikäli lapsi haluaa uuden puolison juhliin, niin tottakai voi tulla. Nyt kasva aikuisena, hyväksy ero ja uusi tilanne ja lopeta kontrollointi.

Vierailija
5/5 |
08.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos mielipiteistä, olen sinänsä ihan samaa mieltä ja ollut nimenomaan joustava osapuoli. Mielipiteet auttavat selventämään omia ajatuksia.

Vaikka tämä nainen on tehnyt asiassa kaikki klassiset virheet niin käytöksellään saanut vain itsensä näyttämään hölmöltä. Sinänsä toivon heidän parisuhteensa jatkuvan mahdollisimman pitkään sillä lapsen on huomattavasti parempi tavata isäänsä perheenomaisissa olosuhteissa kuin yksinäisen hörhöisän luona, ja tämän olen joka käänteessä tuonut esiinkin. Eipä se valitettavasti tule heidänkään liittonsa varmaan loppuelämää kestämään, sen verran vaikealta toiminta vaikuttaa.

AP