Mummun ostama vaaleansininen housupuku tytölle ja kiristetään sen avulla perinnöstä
Mummu sanoo että jos tuota karmeaa pukua ei ristiäisissä vauvalle pueta, niin ei ole sitten osuutta myöskään perintöön.
Itse haluaisin pukea tytön isoäitini vanhaan mekkoon. On puhdas ja ehjä.
Kommentit (24)
No niin, onpa tervettä taas. Oikein taattua av- kamaa. 🙄
Dorka mummo mutta voiko puku olla vaikka yhdessä kuvassa..säilyy sopu.
Vierailija kirjoitti:
Jos totta niin mummo on dorka.
Alatko Sinäkin ahnehtimaan mummon perintöä (joka ei Sinulle edes kuulukaan)...?
Pue se alimmaiseksi vaatteeksi. Sitten puet oikean kastemekon ja valkoiset potkuhousut tai sukkikset.
Tee kompromissi. Pue mekko housupuvun päälle-
No voi hyvä tavaton.... Eiköhän vanhemmat päätä kumman suvun perinteitä noudatetaan missäkin asiassa.
Voisiko karmea housupuku olla se vaate, joka vauvalla on kastemekon alla ja joka on päällä sitten kahvitilaisuudessa.
Mummo on kuitenkin dorka. Perintöpuheisiin sanoisin, että pidä rahasi.
Ihan reilu tilanne, sinulla on vapaus valita mekon ja perinnön väliltä.
Miksi vaalean sininen? Haluaako mummu lesbouttaa lapsen poikienvärisellä vaatteella?
En alistuisi kiristämiseen. Kohta se vaatii vauvaa yökylään tai jättää perinnöttömäksi. Vaatii että kaikki äitienpäivät vietetään hänen kanssaan tai jättää perinnöttömäksi. Kaikki joulut ja juhannukset vietetään hänen ehdoillaan tai jätetään perinnöttömäksi. Jos nyt annat periksi saat olla kynnysmattona maailman tappiin asti. Vanhemmat tekevät nämä päätökset, ei joku mummelo.
Mummu haluaa paloitella lapsen ja syödä sen!
Äitisi/anoppisi on siellä aivan mummopäissään. Anna olla. Puette vauvallenne kastetilaisuuteen päälle just mitä itse päätätte. Kyllä se mummokin siitä tokenne. Tuskin olette talouttanne oletetun perinnön varaan laskeneet, joten onko väliä saatteko vai ette (ja sitäpaitsi mummo vain uhkailee). Jos uhkailu toimii nyt, niin varmaan saatte lisää samaa tulevaisuudessa.
"Dorka" on sana, jota käytettiin 50-luvulla. 60-luvulla se oli jo vanhanaikainen, sen verran muistan. Onko se otettu uudestaan muotiin vai onko täällä noin vanhoja keskustelijoita?
Jos tarina on tosi, niin kastaessa mummon mekko, ja jossain vaiheessa sitten se housupuku ja siitä valokuvia vielä tälle toiselle mummolle. Eiköhän se siitä, perintöjen aika on vielä niin kaukana, että tuskinpa niillä kannattaa päätään vaivata, kunhan puhuu.
Jos niistä alkaa alvariinsa puhua, niin sano vaikka, että sähän olet niin nuori vielä, että ei nyt mistään perinnöistä kannata ees puhua, mitä niistä tässä vaiheessa vielä, niin saattaa mummo vielä salaa olla tyytyväinen kun nuoreksi kehutaan ja jättää moiset vouhotukset.
Perinnöttömäksi jättämisellä uhkailun voi jättää omaan arvoonsa. Jos olet rintaperillinen, sinulla on oikeus vähintäänkin lakiosaan joka on puolet perintöosasta (Esim. jos perillisiä on 3, lakiosa on 1/6 koko perinnöstä). Toki poikkeustilanteessa rintaperillinen voidaan jättää perinnöttömäksi, mutta rikoksen pitää silloin olla hiukan suurempi kuin yhden vaatteen käyttämättä jättäminen.
Otsikon luettuani mua hymyilytti ajatus vauvasta mummon ostamassa housupuvussa. Näin edessäni vauvan jolla on kiiltavasta vaaleansinisestä materiaalista tehdyt mummohousut, sellaiset lahkeista vähän levenevät joihin on prässivekki ommeltu ylhäältä alas. Ja yläosana sellainen safarijakun tyylinen lyhythihainen takkijakku jossa on vyö.
Vierailija kirjoitti:
Paljonko perintöä tulossa?
Hah, hyvä pointti.
Jos totta niin mummo on dorka.