Booking.com, mitävit
Kauan käyttänyt tuota sivustoa juuri selkeyden takia, ja varauksen peruutus on käynyt yhdellä klikkauksella. Vaan nyt ei enää käynytkään. Ei riittänyt, uutena pakollinen kirjautuminen, vahvistuksen saamiseksi päästää Google joka ikiseen koneen sopukkaan. Juuri sitä mitä en halunnut.
Ideahan noilla oli että varaus on helppo peruuttaa. Ei ole enää. Mikä vaihtoehdoksi?
Kommentit (3)
Trivago, hotelscombined, tripadvisor.
Kaikki nuo vertailevat eri sivustoja ja booking ei koskaan ole se halvin.
Hotels.com antaa joka kymmenenen yön ilmaiseksi joten voi olla vaihtoehto vaikkei olisi ihan halvin. Huom ettei sitä ilmaista yötä heti saa vaan kahden päivän jälkeen.
Ebookersilla voi joskus olla halvin hinta kuponkikoodin jälkeen. Se on kuitenkin aika työläistä etsiä netistä toimivia kuponkikoodeja.
Maksa vasta hotellilla ja ilmainen peruutus yleensä maksaa enemmän. Jos taas maksaa etukäteen ja lento peruuntuu niin paska juttu.
Vierailija kirjoitti:
Spostia suoraan hotelliin.
Suoraan hotellin webbisivuilta varaaminen on yleensä hyvä vaihtoehto mutta niilläkin huoneen saa etukäteen maksamalla halvemmalla.
Jos ei ole joku korkea sesonki niin varaa vaan huoneen mahdollisimman myöhään. Ja ei kannata maksaa etukäteen muuta kun pari päivää. Paska juttu muuten jos huone ei miellytä.
Spostia suoraan hotelliin.