Aikuisen naisen pukeutuminen - miten pukeutua nuorekkaasti olematta naurettava?
Miten pukeutua ettei 4-kymppinen hoikka ja ns. hyväkroppainen nainen näytä naurettavalta, mutta ei tantaltakaan? Sinänsä ei tarvetta peitellä ns. ongelmakohtia tai kääntää vaatevalinnoilla huomiota paikasta a paikkaan b, joten perustätityyli huiveineen ja tunikoineen ei välttämättä ole houkuttelevin vaihtoehto, mutta ei 4-kymppinen ole parikymppinen vaikka olisi kuinka hoikka ja timmi, joten helposti se nuorekkaaksi tarkoitettu pukeutuminen menee kuitenkin naurettavan puolelle (kuten monesti saa nähdä).
Mitä siis suosia ja mitä välttää pukeutumisessa, jotta näyttäisi nuorekkaalta aikuiselta eikä yli-ikäiseltä pissikseltä?
Kommentit (84)
Ainakaan ei pidä pukeutua minihameisiin eikä sortseihin. Sellainen on naurettavaa. Myös liika paljaan pinnan esittely on naurettavaa, kuten esim. dekoltee. Myös farkuissa olevat koristeet tai revityt farkut ovat naurettavia.
Itse välttelen huppareita ja coverseja.
33v
Farkut, joku metallibändipaita. Ei se sen vaikeampaa ole.
Puet päälleai sellaista mistä pidät. Vapaa-aikana ootitä haluut ja työaikana niin kuin työ vaatii. Se on perussääntö.
Unohda se nuorekas, ja korvaa se vaikka sanalla ”tyylikäs”. Noloa sanoa olevansa nuorekas. Miksi ei vain voi puhua normaalisti?
Miksei sais pukeutua hameisiin tai shorteisin???? Huh huh😁Ai pitäis olla kuumissaan? Ite käytän huppareita varmaan loppuiän. Ei ne oo lasten vaatteita
Minäpä pukeudun miten huvittaa eli varmaan liian ” nuorekkaasti”. Siinähän nauratte, ei voisi vähempää kiinnostaa. Sitä paitsi mikä aikuinen nainen? Minä olen ollut nainen ja aikuinen parikymppisestä asti ja vapaa pukeutumaan sellaisiin vaatteisiin mihin haluan. Otan kyllä huomioon kroppani, minihameeseen en ole pukeutunut koskaan koska en ole halunnut.
Täytän kohta 40 ja aion pukeutua samalla tyylillä kuin ennenkin. Ei ole edes varaa panna vaatevarastoa uusiksi. Kun on kierrellyt kauan kirpputoreja löytääkseen mieluisia shortseja ja minihameita, niin nytkö pitäisi sitten heittää ne hyvät löydöt roskikseen.
Vierailija kirjoitti:
Unohda se nuorekas, ja korvaa se vaikka sanalla ”tyylikäs”. Noloa sanoa olevansa nuorekas. Miksi ei vain voi puhua normaalisti?
Ehkä siksi ap puhui nuorekkaasta eikä tyylikkäästä, kun tyylikäs keski-ikäinen saa ajatukset juurikin siihen tanttatyyliin; puolihametta, suoria housuja, jakkua, paitapuseroa, huivia, tunikaa, kotelomekkoa. Ja tuotahan ap ei ilmeisesti halunnut.
Nuorekas aikuinen pukeutuu farkkuihin, t-paitoihin, nahkatakkeihin, hameisiin, capreihin, leggingseihin, mutta ne farkut on siistit, tasaväriset ja oikean kokoiset, t-paidat yksivärisiä ja hyvin istuvia, hameet polvipituisia tai pidempiä, leggingsien kanssa on pidempi yläosa. Eikä mitään blinbling-koristeita missään, kuvia tai tekstejä paidan rintamuksessa tai reikiä lahkeissa. Eikä kaikki vaot näkyy-vaatteita, vaikka olisi ns. mitä näyttääkin.
Ja mainitaan nyt vielä, että feikkilaukut ovat todella noloja kaikenikäisillä, mutta erityisen noloja aikuisilla.
Pistä päälle mitä haluat ja lakkaa vatvomasta. Me tulemme katuvarteen nauramaan kun olet menossa johonkin. Ja ihan sama, mihin pukeudut, nauramme silti. Jos emme hauku mammaksi, kutsumme pissikseksi tai nunnaksi tai alan ammattilaiseksi.
Ihan itse teet asiastasi vaikean. Minkä me sille voimme, jos sinä et osaa päättää? Haluatko pukeutua, kuten me haluaisimme sinun pukeutuvan?
Yleisesti suomalaiset 40+ ei osaa pukeutua tyylikkäästi (skandinaavisesti).
Vierailija kirjoitti:
Yleisesti suomalaiset 40+ ei osaa pukeutua tyylikkäästi (skandinaavisesti).
Lieneekö asiaan vaikuttamassa se, että suomalaisista n. 60% on ylipainoisia. Sellainen pitkä hoikka keski-ikäinen vaikkapa perusruotsitar näyttää melko erilaiselta, joten tottakai hänen on helpompi pukeutua tyylikkäästi kun hän näyttää tyylikkäämmältä jo perusolemukseltaan.
Laitat päälle vaatteita, joista itse pidät, joissa sinulla on itsevarma ja/tai mukava olo. On se sitten huppari, napapaita, designerleninki tai jakkupuku. Ihan sama, onko se jostain muusta nuorekas, Tantta, ruma, kaunis, tyylikäs, tyylitön, vanhanaikainen tai mitä hyvänsä.
Niin pukeutuu aikuinen ihminen.
40-vuotias on niin nuori, että voi pukeutua huoletta nuorekkasti.
Nauti elåmästä ja vapaudesta pukeutua kuinka haluat,
niin kauan kuin voit, nauti myös siitä, että ei tarvitse peitellä ja siirtää pukeutumisella huomiota johonkin itselle edullisempaan paikkaan. Ole onnellinen jos voit ostaa minkälaisia vaatteita koon ja muunkin puolesta mitä itse haluat ja tykkäät.
Ehkä nyt jotkut napapaidat ja ääripäät poislukien.
Älkää ihanat naiset orjuuttako itseänne tai muuttaako omaa tyyliänne liian aikaisin "keski-ikäiseksi". Kyllä sekin aika tulee, nopeammin kuin uskottekaa, kun täytyy tosissaan miettiä, syystä tai toisesta, mitä pistää päälleen.
Farkut ja mustat tai valkoiset kapeat housut ovat aina ok. Niihin voi yhdistää niin rentoa kuin hienompankin vaatetta.
Miksei kesällä myös iloisesti liehuvat helmat, tulee ainakin hyvälle tuulelle kun on kevyt ja vilpoisa olo.
Monet nuoret nykyään pukeutuu konservativisesti siisteihin, neutraalin värisiin vaatteisiin. Eli entisajan "täti" tai klassiseen tyyliin. Se on merkki vauraudesta ja siksi sellaista on suosittua esittää.
Vierailija kirjoitti:
Monet nuoret nykyään pukeutuu konservativisesti siisteihin, neutraalin värisiin vaatteisiin. Eli entisajan "täti" tai klassiseen tyyliin. Se on merkki vauraudesta ja siksi sellaista on suosittua esittää.
Miten nuorten pukeutuminen liittyy aiheeseen?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Monet nuoret nykyään pukeutuu konservativisesti siisteihin, neutraalin värisiin vaatteisiin. Eli entisajan "täti" tai klassiseen tyyliin. Se on merkki vauraudesta ja siksi sellaista on suosittua esittää.
Miten nuorten pukeutuminen liittyy aiheeseen?
Jos haluaa pukeutua nuorekkaasti eli kuin nuoret (?!) voi yhtä hyvin vetää tätirytkyt niskaan, sillä niitä nuoretkin käyttää.
Aikuisen pukeutumisessa tärkeintä on laadukkaat materiaalit. Ei enää teini-ikäisten h&m-akryylirytkyjä yms. jotka kulahtaa parissa pesussa.
En oo tiennykkää et esim huivi tai paita on tanttamaisia vaatteita 😂😂😂😂
No mun mielestä voi käyttää mitä vain kunhan jättää ne kaikista lyhyimmät helmat ja lahkeet pois. (sellaiset mistä oikeasti näkyy pakarat melkein alta- näitä tosin ei pitäisi mielestäni kenenkään käyttää :D)