Voisitko kirjoittaa kunnolla????
Yhdestä ketjusta: "Luuria ei kukaan lyö korvaan, kun kaikilla nykyään kännyt."
MITEN VAIKEAA ON KÄYTTÄÄ VERBEJÄ??? Tuollainen pskasuomi ei ole KOSKAAN ok. Se ei ole KOSKAAN oikeaoppisesti kirjoitettua. Ainoastaan vajukki ei osaa käyttää VERBEJÄ teksteissään. Et varmaan puhu ilman VERBEJÄ, joten minkä takia et osaa käyttää niitä tekstissä??
Menetkö oikeasti kauppaan ja sanot kassalle, että "mulla ei kanta-asiakas korttia." tai "maitohyllyssä ei maitoa." sanotko oikeasti noin????
Soitatko pomolle töihin ja ilmoitat, että mulla kurkku kipeä, en voi tulla töihin. Mulla kuumetta, en voi tulla.
MIKSI VTUSSA ET KIRJOITA NORMAALIA TEKSTIÄ???!!!!
Kommentit (24)
Etsipä vähän tarkemmin. Ketjuista löytyy sellaista törkyä, ettei mitään rajaa. Ihmiset eivät osaa yhdyssanoja eivätkä suomea muutenkaan. Tee pitkä lista.
Ei vosi, parasta avlla juuri te huonosti kirjoitetuista teksteistä syuttuvat. Provvoa parhainmmillaa. Kitos. :)
Mun känny kirjoittaa iham mitä sattii, enkä voi mitään, kun molemmat kädyt kipsissä.ja vain peukslotb ja vaim toinen etisormi toimii.
Pyydän ap. Kkärsivällisyyttä. Näin on mentävä.7 viikkoo. Kivat sulle
Jotenkin olen samaa mieltä, mutta en kuitenkaan hiuksiani repisi.
Kiitos, AP, että itse tulit esittämään asiasi rauhallisesti ja hyvää suomen kieltä käyttäen. Olet esimerkki meille kaikille.
Voi voi, minkäs teet.Itse olen suomessa kouluja käynyt pelkästään leikkikoulun ja ensimmäisen luokan,loput täällä ruotsissa.Jotenka varmasti tulee kirjoitusvirheitä jne.
Ymmärtämystä,pliis.
Mielikuvissani ap sanoo nuo asiat naama punaisena raivoten, etukumarassa kohti kuuntelijaa, sylki naamalle lentäen ja kädet raivoisasti heiluen.
Vierailija kirjoitti:
Voi voi, minkäs teet.Itse olen suomessa kouluja käynyt pelkästään leikkikoulun ja ensimmäisen luokan,loput täällä ruotsissa.Jotenka varmasti tulee kirjoitusvirheitä jne.
Ymmärtämystä,pliis.
Pilkun jälkeen sanaväli, muuten meni paremmin kuin monella vauvapalstalaisella.
Voidaanko keskustella myös vajukin ja vajakin konnotatiivisista eroista?
Otama käythön myös tuon pskasuomi-termin täälä Lapisa.
Millainen ihminen ei osaa kirjoittaa homeopaattinen?
Hehheh. onko ap. eksynyt väärälle palstalle?
Tämähän on lörpettelypalsta, eikä oikeinkirjoitus tai kielioppi ole totta vie tärkein, vaan tulla ymmärretyksi ja tehdä aloituksia, jossa monet jakaisi mielenkiintoisia ja antoisia ajatuksia.
Mode kyllä pitää huolen, julkaistaanko ne vai ei. Säännöissä ei puhuta kieliopista ja oikein kirjoituksesta mitään. Ja siihen on kaikkien tyydyttävä, myös ap.
Ja toisekseen, eikö juuri heikosti kirjoittavia pitäisi kannustaa kommentoimaan enemmän, sillä oikeinkirjoitusta oppii vain kirjoittamalla.
Muuten, elämä on paljon onnellisempaa ja mukavaa, kun ei raivoa naama punaisena, vaan antaa kaikkien kukkien kukkia.
Ja tänne kirjoittavat huono suomi-puhuvat, sairaat ja muut rajoitteiset.
Sydämellistä viikonloppua rakas ap. Jotenkin olen niin hellyttävä ja ehdottomuudessasi tulee teinit mieleen.
Uli uli. Miten kukaan voi olla niin sekaisin, että hermostuu jonkun random tyypin kirjoitustyylistä tai -virheistä. Löysää vähän, se helpottaa kummasti elämää.
Minulle on aina ollut oikeinkirjoitus tärkeää. Jotenkin nuo yhdyssanatkin tulee vaan jostain. Ne vaan tajuaa.
MULLA PUHELIN EROTTI SANAT.
****mulla ei kanta-asiakaskorttia.