Vuoraatteko kylässä vessanpöntön renkaan paperilla?
Eräs kaverini näin tekee ja ihmettelen vähän onko yleistäkin. Mielestäni on jo vähän liiottelua hygieenisyyden kanssa moinen..
Kommentit (15)
mitkään taudit eivät leviä PAKAROIDEN kautta! :) Tuollainen vessanpöntönrenkaan pelkääminen on aivan hullua.
En vuoraa missään ellei rengas ole sen näköinen ettei tohdi istua suojatta.
tiedän kyllä että monet tekee niin. Oikeasti siitä ei ole mitään hyötyä, koska vessapaperi on niin ohutta ja huokoista, että JOS siinä reunalla jotain tarttuvaa pöpöä olisi niin kyllä se tulisi sen paperin läpikin heti kun siihen istahtaisi. Ja tietysti myös toisinpäin, jos minulla olisi joku tarttuva tauti niin sekään ei yhdestä vessapaperikerroksesta hätkähtäisi.
En tosin tiedä sellaisia tauteja, jotka ihan noin vaan ehjän reisien ihon läpi tarttuisi. Useimmat vaatii vähintään limakalvolle pääsyn, joko suoraan tai käsien kautta. En mä emätintäni niihin lauteisiin hinkkaa ja pesen huolella käteni käynnin jälkeen.
Kaupan vessoissa yms. kyllä, jos epäilyttää.
Mutta ravintoloissa teen niin, jos paskattaa ja joutuu istumaan pöntölle. Muuten teen kyykky pissat ilman paperia ja ilman renkaan kosketusta.
Pisarat yms. toki pyyhin pois, jos esim. renkaalla semmoisia näkyy.
Jos on oikein kova tarve istua, käytän savetteja, jotka on tarkoitettu pytyn putsaukseen.
Äitini opetti vuoraamaan ja teen niin edelleen, vaikka tiedän, että se on aika turhaa. Normaalisiistissä vessassa se rengas on yksi puhtaimpia paikkoja. Jotenkin vanhasta tavasta vain on vaikea päästä irti, eikä mulla mitään syytäkään ole, aika harmitonta se vuoraaminen kuitenkin on.
Kädet pesen hysteerisen hyvin.
koska tietyt taudit voivat todellakin levita istuimen kautta, mm. herpes-virus. Jos jollakulla on herpes aktiivinen pakarassa, ja han istuu istuimelle, virukset tarttuvat ja voivat elaa monta tuntia siina muovireunuksessa.
Tätähän on tutkitukin, vessassa yllätys yllätys puhtain paikka oli se rengas...
Vielä jotenkin ymmärtäisi, jos yleisessä vessassa, jossa käy päivittäin kymmeniä tai satoja ihmisiä, mutta hieman outoa toimintaa yksityisasunnossa.
Vierailija:
koska tietyt taudit voivat todellakin levita istuimen kautta, mm. herpes-virus. Jos jollakulla on herpes aktiivinen pakarassa, ja han istuu istuimelle, virukset tarttuvat ja voivat elaa monta tuntia siina muovireunuksessa.
ja kun meillä kotona käy vieraita, desinfioin pöntön, vetonupin & ovenkahvat heti kun ovat lähteneet
törkyisissä julkisissa paikoissa kyllä
Se riippuu vähän millainen on pönttö...yleensä pesen pöntön reunan paprulla ennenkuin istun siihen.