Olen surkea tietojärjestelmien kanssa enkä kehtaa kysyä enää neuvoa :(
Otsikossa se tulikin. Eli tosiaan olen työssä, jossa ns. substanssiosaaminen on ihan muuta, mutta joudun käyttämään useampaakin tietojärjestelmää. On kyllä yleisesti tiedossa, että ne ovat kökköjä, puuttellisia ja epäloogisia, mutta tuntuu että suunnilleen jokainen osaa kuitenkin käyttää niitä -paitsi minä. Olen käynyt työnantajan kursseilla asiaan liittyen, on kysytty neuvoja todella useasti ja tästä syystä varmasti oletetaan että minulta homma sujuisi...mutta ei. Kuullostaa varmaan todella hölmöltä, mutta olen pohtinut jopa ammatinvaihtoa johonkin "kädet saveen" -työhön, jotta ei tarvitsisi tapella näiden kanssa. Eikä tämä ole oikeasti enää vain turhauttavaa, vaan myös hävettävää kun hommat ei suju! Onkohan tämä ikäkysymys....olen vajaa nelikymppinen. Tiedä häntä.
I feel you. Olen ihan samanlaisessa tilanteessa. Substanssiosaamiseni on (työnantajankin mukaan) erittäin hyvä, mutta tietotekniikan kärryillä pysyttely on varsinkin näin kuusikymppisenä haastavaa.
Mutta tolkutan itselleni, että olen ihan järki-ihminen, ja tuokin on opeteltavissa oleva asia. En opi yhtä nopeasti kuin nuoremmat, mutta opin kuitenkin omaan tahtiini, kun sinnikkäästi yritän. Vielä ei ole tullut vastaan mahdotonta paikkaa.
Tsemppiä siis sinulle! Kun uskot itseesi, otat ne pirun tietojärjestelmätkin haltuun.