Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Lapsen kellertävä iho, mistä voi johtua?
20.01.2008 |
Kyse on 2 vuotiaasta taaperosta. Porkkanahan voisi aiheuttaa tuon, mutta meidän lapsi inhoaa porkkanaa, joten ei saa sitä kovinkaan usein.
Kommentit (2)
Ei vaiskaan, joo, porkkana voi aiheuttaa tai sitten joku anemian tyyppi. Meidän esikoisellamme oli kevättalvella 2,5-vuotiaan aika kellertävä iho, koska söi paljon porkkanaa ja liian vähän muita vihanneksia. Otettiin tehokuuri vihreitä vihanneksia + vitamiinivalmistetta, ja se auttoi. (Tosin meidän esikoinen *on* Kiinasta :D )
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
eli ihan normaali verenkuva, maksa-arvot nyt lähinnä tulee ekana mieleen.
Mutta keltaisuus voi toki olla ihan viatontakin, itse olin vauvana keltainen ja epäiltiin heti jotain maksajuttuja, mutta nyt olen 32v ja edelleen keltaihoinen! Minulla on 4v tytär joka on myös kellertävä iholtaan ja vieläkin joka toinen vastaantulija kysyy että " maistuuko tytölle porkkana?"
(eikä kyllä meilläkään voi johtua siitä että söisi porkkanaa paljon, ehkä yhden porkkanan kuukaudessa korkeintaan...)
Mitään epänormaalia ei ole koskaan löytynyt vaikka on tutkittu asiaa, meillä se on nimenomaan ihon ominaisuus.
Jos keltaisuus on ilmestynyt äkillisesti niin sitten se on tietty ihan eri asia.
Nenne