Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä ruokaa ostaisit yksinasuvana työttömänä viikoksi 15 eurolla?

Vierailija
19.03.2019 |

Olettaen, että kaapissa ei ole korkeintaan kuin jauhoja ja mausteita, eikä hyviä tarjouksia olisi. Mitä ruokia näistä tekisit?

Kommentit (59)

Vierailija
1/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

nuudeleita

Vierailija
2/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarjouskahvi

Banaaneja 2 kg

Makaronipussi

Tomaattipyree tuubi

Kananmunia

Kaurapuuropaketti

Mehukeittopurkki

Omenoita

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tykkään munakkaasta joten munia ja itseleivottuja sämpylöitä aamupalaksi.

Illalla tykkään syödä kevyemmin joten tällöin vaikka rahkaa ja marjoja.

Päivällä söisin kanankoipia ja riisiä. Makaronilaatikkoa ja makkarakeittoa.

Vierailija
4/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erilaisia kasviksia, kananmunia ja soijarouhetta. Noista saisi tehtyä vaikka mitä.

Vierailija
5/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Makaroni

Peruna

Jauheliha

Munia

Puuroa

Halvinta rasvaa

pakastevihanneksia

Vierailija
6/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostaisin ison kaalin ja punaisen lapun jauhelihaa, maitoa, kananmunia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin joskus tuossa tilanteessa, ja tippa tulee linssiin pelkästä vitutuksesta traumaattisia muistoja kohtaan, koska Suomen hinnoilla tuollainen viikkobudjetti on silkkaa kidutusta.

En enää halua edes muistella mitä söin :'(

Vierailija
8/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostaisin...

Maitoa tai maitojauhetta

Perunoita

Sipulia

Porkkanaa

Papuja

Ruokaöljyä

Hiivan

Kananmunia

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostaisin paketin kanamunia, kaurapuuroa, näkkäriä, muutaman sipulin ja yhden valkosipulin, purkin kermaa, paketin pekonia, 2pss makaronia, kilon perunoita, pussin porkkanoita, lenkkipaketin ja jos rahaa jää, niin jonkun halvan mehukeiton kaurapuuron kanssa syötäväksi.

Aamupalaksi puuroa, ruoaksi joko kermaista pekonipastaa tai lenkki-peruna-porkkana-sipulilaatikkoa ja väli- ja iltapalaksi näkkäriä. Kanamunat sekä pekonipastan sekaan että näkkärin päälle.

Vierailija
10/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostaisin soijarouhetta, tummaa makaroonia, kanamunia ja tekisin jättisatsin soijarouhe-makaronilaatikkoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
11/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostaisin ison pakkauksen kananmunia, pakkauksen jauhelihaa, pakkauksen spagettia, rasian voita, pussin linssejä + tölkin tomaattimurskaa keittoon, ainekset sämpylöihin (ja sitten leipoisin niitä).

Vierailija
12/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Linssejä, kikherneitä ja kananmunia ja lopuilla kasviksia. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostaisin halvimman voin, hapankorppuja/näkkileipää, hiivaa,puurohiutaleita. Lisäksi nakkikeittoainekset, eli nakkipaketti, pussi perunoita, pari keittovihannepakastepussia ja lihaliemikuutioita. (jos kotoa löytyy mitä tahansa liemikuutioita, ne käyvät.) jos jää rahaa, osta juusto.

Noista yo aineista teet useamman päivän ruuan nakkikeitosta, loput päivät puuroa. Muiksi ruuiksi näkkäriä voilla/juustolla, ja sämpylöitä tai vaihteeksi pannulla voissa paistettuja amerikkalaisia pannukakkuja esim sokerin kanssa.

Itse elin pahimmat köyhät ajat käytännössä hapankorpuilla mihin sulatin juuston mikrossa, joskus tomaatteja kylkeen. Siinä tuli hiilarit, protskut ja rasvat pienessä ja maistuvassa paketissa.

Nakkikeiton tilalle hyvä vaihtoehto on kanankoivet puuroriisipedillä. 3 kanankoipea maksaa pari euroa, ja puuroriisi myöskin. Riisiä n. 1-1,5cm uunuvuuan pohjalle, vähän currya, suolaa ja pippuria vesitilkan kanssa riisiin sekottaen. Koivet siihen päälle, uuniin 200 asteeseen 1,5 tunniksi. Paketin marinadit voi huuhdella veden kanssa mukaan vuokaan, vettä lisätään tarvittaessa jos riisit imevät kaiken. Lopuksi 15 minuutiksi lisätään 1 ruokakerma riisin päälle, ja annetaan imeytyä, ja valmista tuli. Riittää 3-4 päiväksi, kanat kannattaa perata kaikki kerralla kun ovat vielä lämpimiä uunin jäljiltä. :)

Vierailija
14/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tonnikalaa, täysjyväpastaa, paseerattu tomaatti. Niistä ruoka pariksi päiväksi. Menee kolmisen euroa. Herneitä pss, jauheliha, niistä taas soppa pariksi päiväksi. Niihin reilu kolme euroa. Sitten kananmunia ja näkkileipää ja rasvaa. Nyt on vasta kymppi käytetty, joten jos pakastin, osta litra jätskiä, ja vielä jää muutama euro vielä kurkkuun, banaaniin tms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pussi herneitä, niitä liotat yön yli ja keität sit sopaksi, maksaa alle euron jeejee. Pikkupaketti nakkeja ja pussi perunoita, vähän jauhoa, vettä, voita, pippuria ja suolaa ja sullon taas pariksi päiväksi ruokaa. Porkkanaraastetta kylkeen.

Vierailija
16/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

1e ruokaöljy

2e sipulia

2e, perunoita 

2e myllyn paras makaronipusseja TAI 2e riisiä

2e makkaraa (jauhoja on , teet ruskean kastikkeen, paljon sipulia mukaan)

3e broileria (teet kermakastikkeen)

1e kuohukerma

2e porkkanoita jotka syöt raakana päivittäin

Jos jää jotain yli näistä noin-summista osta sitrushedelmiä, edes 1.

Vierailija
17/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kananmunista munakas

Vierailija
18/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lidlin jauhelihaa ja makaroneja.. 700 g ja 3,29 €, ja makaronit 0,20 €/400 g. Tomaattimurska jotain 0,30€/tölkki. Eiköhän noilla pärjää, jos mausteita löytyy kaapista. Itse laitan jauhelihakastikkeeseen valkosipulia ja sipulia, tomaattimurskaa sekä lihaliemikuution. Herkullista.

Myös lättyjä voi tehdä - tarvitaan maitoa, kananmunia sekä jauhoja.

T. Lidl-mies.

Vierailija
19/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ostaisin...

Maitoa tai maitojauhetta

Perunoita

Sipulia

Porkkanaa

Papuja

Ruokaöljyä

Hiivan

Kananmunia

Saisin kaikki nämä ostokset hintaan 14.25 lähikaupasta, kun siinä olisi kuivattuja herneitä JA papuja.

Vierailija
20/59 |
19.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Peruna, voi, oliiviöljy, muna, nauta jauheliha,

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi viisi