Kofeiinia ei kannata käyttää ennen nukkumaanmenoa, muttei myös muulloinkaan
Näin aina sanotaan. Illallahan ei kofeiinia kannata juoda, mutta entä aamulla ja päivällä? Kofeiinihan sitoutuu adenosiinireseptoreihin ja sen puoliintumisaika on jopa 7h.
Esimerkiksi 6 tuntia ennen nukkumaanmenoa juotu kofeiini heikensi tutkimuksen mukaan merkittävästi unen laatua ja lyhensi sen kestoa yli tunnilla. Haitta oli lähes yhtä suuri kuin jos kofeiini käytettiin juuri ennen nukkumaanmenoa. Tämä siis plasebokontrollidussa tutkimuksessa siitä huolimatta, etteivät koehenkilöt olleet kofeiiniherkkiä. Nämä koehenkilöt eivät myöskään kokeneet kofeiinin vaikuttavan heidän yöuniin millään tavalla, vaikka kokivatkin seuraavana päivänä väsymystä.
Toisen tutkimuksen mukaana aamulla klo 7:10 käytetty 200mg kofeiinia heikentää merkittävästi terveillä aikuisilla, jotka eivät ole kofeiiniherkkiä. Tämä määrä on 1-2 kupillisessa suodatinkahvia.
Juuri vedin ilta sumpit huiviin. Kyllä nyt nukuttaa.