Miksi syntyvyyden vähenemisestä itketään?
Ja suurimpana "kauhukuvana" nähdään suomalaisten sukupuuttoon kuoleminen. Entä sitten? Historian saatossa on kuollut tuhansia kansoja ja sitten syntynyt uusia. Sitä paitsi suomalaiset koreilevat euroopan väkivalta ja kiusaamistilastojen kärjessä. Eli menetettäisiin mitä?
Kommentit (7)
Ja samaan aikaan itketään ympäristön puolesta, mielestäni todella ristiriitaista kun liian suuri väestömäärä on nimenomaan se ongelma.
Rahahan se taitaa tässäkin asiassa olla se tärkein asia, vähemmän kyykytettäviä veronmaksajia..
Vierailija kirjoitti:
Rahahan se taitaa tässäkin asiassa olla se tärkein asia, vähemmän kyykytettäviä veronmaksajia..
Niin on, outoa ettei kaikki näe sitä.
Vähemmän pikkuorjia, tavisten lapset kasvaa vain orjiksi.
Tulossa on abortti- ja ehkäisykiellot länsimaihin, jotta ne saa orjamäärän ylös, esim. usassa on sama ongelma, ja kentucky kielsi jo abortit, se on menossa korkeimman oikeuden käsittelyyn. Ne pyrkii siellä myös kumoamaan laillisen ehkäisyn tulevaisuudessa.
http://tilastokeskus.fi/til/vamuu/2017/12/vamuu_2017_12_2018-02-15_tie_…
https://www.stat.fi/til/synt/2017/synt_2017_2018-04-27_tie_001_fi_001.g…
Suomen väkiluku nousee joka vuosi. Hedelmällisyysluku on ollut 50 vuotta sama ja lapsia syntyy naista kohden yhtä paljon kuin aiemminkin. Ei ole mitään yhtäkkistä syntyvyyden vähenemistä.
Vähemmän veronmaksajia ja työläisiä.
Vähemmän ihmisiä ostamassa roinaa mitä eivät tarvitse.
Ei kukaan estä noin vinkujia tekemästä esim. 15 lasta? Jos p.illu hajoaa, tai ei jaksa hoitaa lapsia, niin turha itkeä sitten, ei muutkaan halua hajonneita paikkoja, tai jaksa lapsia.
En ymmärrä, miksi ne itkee, noilla synnytystalkoot politikoillakin on noin 0-2 lasta, nekin voisivat itse tehdä sen yli kymmenen lasta.