Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkä takia työnantajat vaatii "loistavan" hakemuksen jälkeen videohakemusta?

Vierailija
11.03.2019 |

Mulle on varmaan 10. kerran parin vuoden sisään käynyt, että hakemuksestani oli pidetty mutta seuraavaksi piti lähettää itsestä video! Miksei ne suoraan pyydä haastatteluun, kukaan ei ole oma itsensä videolla. Lisäksi ainakin omalla kohdalla kamera vääristää ulkonäköä.

PS. en muuten ole päässyt videon lähettämisen jälkeen yhteenkään paikkaan livehaastatteluun.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kun mikään ei niille nykyään riitä. Olen itse kanssa ollut vastaavassa tilanteessa, ja tuntuu kyllä hölmöltä. Ikään kuin jatkuvasti tulisi eteen vain uusia ja uusia haasteita, pitäisi tehdä vielä sitä ja tätä, sitten ehkä pääsee haastatteluun jne.

Vierailija
2/3 |
11.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä laita. Noin osoitat itsekunnioitusta, ettet anna pompottaa itseäsi. Kuten itsekin sanoit, ei ne videohakemukset johda mihinkään. Turhaa itsensä kiusaamista. Ja jos tulee jotain urputusta tyyliin miksi et lähettänyt videohakemusta niin sanot suoraan ettet tee sellaisia, oman periaatteen vastaisia jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja noissa videohakemuksissa kehotetaan olemaan persoonallinen ja käyttämään erilaisia editointi- ja kuvakulmakikkoja ja ottamaan vaikutteita tubettajilta. Kerran hain graafisen suunnittelijan paikkaa ja sinne olisi pitänyt olla Q&A video työnantajan sanelemista kysymyksistä, v.ttu! Ja olen huomannut että näitä vaativat lähinnä pari-kolmikymppisistä johtajista ja työntekijöistä koostuvat firmat, joissa työsuhde-etuna ovat "ryhmäliikuntatunnit ja/tai bileet töiden jälkeen". 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän neljä