Oletteko kuulleet tätä (murre)sanaa ja mitä se tarkoittaa?
Oletteko kuulleet kenenkään käyttävän sanaa ätö(i)nen tai käytättekö sitä itse? (En ole ihan varma, miten se kirjoitetaan.) Mistähän päin sana on peräisin tai mitä murretta sen on ja mitä sillä tarkoitetaan?
Kommentit (10)
Kiitos. Eli viittaa Etelä-Suomeen, Uuteenmaahan tai ehkä Hämeeseen.
ap
Ätö tarkoittaa hellyydenkipeää, esim. kissa voi olla ätö (Varsinais-Suomi).
Kyllä se jonkinlaiseen vähäiseen viittaa, Itä-Suomessa käytetään muotoa eto. Mitätön, vähäpätöinen, ei huomion arvoinen. Merkitys voi vaihdella murrealueittain, esimerkiksi "On se eto peli" ei sana "eto" tarkoita mitätöntä vaan pikemminkin päinvastoin, lähinnä "hyvää" ja "erityistä"
Vierailija kirjoitti:
Ätö tarkoittaa hellyydenkipeää, esim. kissa voi olla ätö (Varsinais-Suomi).
Never heard, kumpaakaan
Turku
Meidän mummu oli Jokioisilta ja hänelle ätö oli herkkähipiäinen ihminen, jota esim. inhottaa likaiset tai ällöttävät asiat tai ötökät.
Vierailija kirjoitti:
Ätö tarkoittaa hellyydenkipeää, esim. kissa voi olla ätö (Varsinais-Suomi).
En ole turkulaisena koskaan kuullut, että sanaa käytettäisiin tuossa merkityksessä! Lähinnä, että joku joko arka/hienosteleva tehdäkseen mm.
Salon seudulla ätö tarkoittaa hellyydenkipeää. Esim. kissa kerjää huomiota. Saattaapi olla vanhan murteen peruja.
Pieni, vaivainen, heikko...
Se sai niin ätöisen vauvan, jääkö henkiin.
Sun lantuntaimet on niin ätöisiä.
Mäntsälä kaiketi