Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi ihmiset valittavat veroista?

onnellinen veronmaksaja
10.03.2019 |

Kyllästyttää kuunnella vaikkapa ystäväpiirin jatkuvaa nurkumista Suomen verotuksesta. He eivät tunnu käsittävän, että juuri verojen takia meillä on edes näin hyvä julkinen terveydenhuolto, sosiaaliturva, ilmainen koulutus, infrastruktuuri (kenties maailman puhtain vesijohtovesi esimerkiksi), kirjastot jne jne. Veroilla on myös rakennettu meidän yhteiskuntarauhamme ja heikoimmista ainakin pyritään pitämään huoli.

Itseäni näin keskiluokkaisena huolestuttaa äänenpainot, jonka mukaan sosiaaliturvaa tulisi leikata, työttömyytukia leikata jne. Veroilla on rakennettu hyvinvointiyhteiskunta ja sitä ei saa mennä purkamaan sen vuoksi, että olisi pienempi veroprosentti.

Oma tuloveroprosenttini on 40 hujakoilla, enkä silti koe sitä minkäänlaisena "vääryytenä" minua kohtaan. Päinvastoin, olisi valmis maksamaan enemmänkin, mikäli esim. vanhusten hoito voitaisiin järjestää kunnallisin varoin ja heillä olisi sellaiset olot, jotka ovat ansainneetkin pitkän päivätyön tehneenä yhteiskuntaa rakentaen.

Mielestäni kaikkien veroprosentistaan valittavien tulisi hävetä käytöstään! Itse nostan hattua esim . Supercellin miljonääreille, jotka maksavat ylpeänä veronsa Suomeen. Kaikenlainen veronkierto on pahimman laatuista rikollisuutta yhteiskuntaa kohtaan.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

se johtuu siitä että kaikki verovalittajat on niitä wannabe-kokkareita jotka luulee että he ovat ansainneet kaiken vaan omalla työllään käsittämättä sitä tosiasiaa, että toisilla vain on paremmat lähtökohdat kuin toisilla. Elämässä menestyminen on pääasiassa sattuman ansiota - olla oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Toki omalla taidollaan voi tilannetta hiukan avittaa....  Ja nuo ihmiset sitten luulee olevansa jotain eritysluokkaa jota kiusataan vaan veronmaksulla

Vierailija
2/3 |
10.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

no kai se riippuu veroprosentista (voi olla jopa 60%) ja siitä onko saamapuolella vai ei. Hyvinvointiyhteiskunnan malli perustuu vahvasti siihen että tulot tasataan, eli hyvätuloiset maksaa enemmän kuin itse saavat. Suomessa toki hyvätuloinenkin saa yhteiskunnalta mm. ilmaisen koulutuksen, mutta moni ei juurikaan käytä julkista terveydenhuoltoa, eikä saa elämänsä aikana kovin isoja määriä sosiaalitukia, ja silti maksaa joka kuukausi puolet tuloistaan yhteiseen kassaan. Kyllä minä ymmärrän että se korpeaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekin maksan veroja suht reilusti (yli 30%). Minua ei varsinaisesti harmita maksaa korkeita veroja (ml. myös ALV), mutta minua ärsyttää hyvinkin paljon mitä niillä veroilla saa ja mihin niitä käytetään. Minua ärsyttää se, että verotaakkani ei kevene yhtään, mutta valtio leikkaa jatkuvasti palveluista kuten terveydenhoito ja perusopetus. Lisäksi veroeurojani tuhlataan holtittomasti haittamaahanmuuttoon, joka ei ole mitään muuta kuin loputon rahareikä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän yhdeksän