Sote kaatui, eroaako Sipilä nyt?
Eikös se luvannut erota aiemmin jos Sote kaatuu.
Kommentit (19)
Miksi ihmeessä kun on saanut manipuloitua 2% työllisyystilastoja?
Miten maakuntauudistukselle nyt käy sitten? Tietääkö joku? Senhän piti olla sidottu soten toteutumiseen. Toivon niin kovasti että sekään ei toteutuisi. Ihan turha ylimääräinen ja kallis hallintohimmeli aikana jolloin hallintokuluista pitäisi säästää!
Erolla ei ole tässä vaiheessa mitään väliä, vaalit ovat jo kulman takana.
Tällä vedolla Sipilä ja kumppanit saavat rauhassa keskittyä vaalityön tekemiseen.
Sitähän se hallituksen kastuminen tarkoittaa että kaikki ministerit eroaa. Ette tekään taas oikein ole kärryillä.
Hyvä että se kaatui. Sote rikkoi jo 31 perustuslain kohtaa. Olisi mennyt läpi ainoastaan muuttamalla rajusti perustuslakia. Puhtaalta pöydältä on helpompi alottaa.
Puoluekuri pitää käytännössä huolen siitä että pääministeri istuu pallillaan kuin tikku paskassa. Opposition edustajien äänimäärä ei yhteensäkään riitä erottamiseen ja on turha kuvitella että hallituspuolueet sahaisivat omaa oksaansa, palkkasekki pienenisi ikävästi.
MMS85 kirjoitti:
Miksi ihmeessä kun on saanut manipuloitua 2% työllisyystilastoja?
Jelppoa, otetaan huomioon kaikki lyhyimmtäki työllistymisen pätkät. Talvesta korostuu kausityöllisyys, tarvitaan porukkaa matkailukeskuksiin, lumihommiin ja joululahjoja pakkaamaan.
On se merkillistä vatulointia ollut, ettei saada sotea aikaan vaikka vatuloidaan vuosikausia.
Hallituksella ollut päävastuu ja tietysti hallituspuolueilla, joten perslasku on totta ja kaikki hallituspuolueet menettävät ääniä. Ymmärrän.
Sipilä on hyvissä naimisissa, eli tuskin.
Ai, pitäisikö erota vielä vaimostakin? Vai puolueesta? Vai kirkosta? Vai paikallisesta vanhempainyhdistyksestä?
Vierailija kirjoitti:
Eikös se luvannut erota aiemmin jos Sote kaatuu.
Kyllähän hän erosikin.
Ei miehet eroa jos mokailevat. Yrittävät joko painaa villaisella, kiinnittää huomion muihin asioihin tai selitellä.