Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Av:n synnytyskertomusten takia olen paatynyt eml-sektioon. Erityiskiitos tasta kuuluu niille katiloille, jotka taalla av:lla ovat kokemuksistaan kertoilleet.

Vierailija
08.01.2008 |

Odotan ensimmäistä lastani ja tosiaan onneksi löysin (av:lla saamani vinkin perusteella, kiitos! :)) yksityisen lääkärin, joka tekee minulle eml-sektion.



Erityisen järkyttävä oli se pitkä ketju tässä viime viikolla (vai milloin se nyt oli), jossa kätilö kertoi minkä takia kaikille synnyttäjille ei esimerkiksi ehditä antaa epiduraalia.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
08.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet varmaan ottanut nämä jutut liian tosissasi. Hyvä, jos olet tyytyväinen päätökseesi, mutta älä nyt toisia siitä syytä.

Vierailija
2/7 |
08.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäisestä synnytyksestä toipuminen vei enemmän aikaa kuin toisesta. Toisesta (kivuliaammasta ja nopeammasta) synnytyksesä toipuminen oli siis helppoa, mutta tiedän itsekin, että minulla oli onnea matkassa tuossa synnytyksessä... En nyt kerro tarkemmin, että miten. Kävin pelkopolillakin noiden synnytysten välissä, mutta en siis toisen synnytyksen jälkeen.



Olen lueskellut paljon synnytyskertomuksia ja ne eivät enää tehoa minuun lamauttavasti. Olen henkisesti valmistautunut synnyttämään alakautta ja tiedän, että kaikkea ei voi itse hallita ja välillä ihan hyvä onnikin on ratkaisevana tekijänä. Laitetaan henkivakuutuskin kuntoon ennen synnytystä:DDD positiivisella mielellä olen menossa uuteen synnytyskoitokseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
08.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Jos pää ei kestä näitä juttuja olisi parempi olla palstailematta ja tämä on vakava ehdotus jota toivottavasti noudatat.

Vierailija
4/7 |
08.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

alatiesynnytyksen ja sektion riskeistä. Olen selvinnyt aikaisemminkin alatiesynnytyksistä, joten tässä sitä taas ollaan.

Vierailija
5/7 |
08.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

on heikkopäinen.

Vierailija
6/7 |
08.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et sitten varmaan halua elää parisuhteessakaan, sillä kaikki miehet ovat pettäviä niljakkeita, jotka jäävät viimeistään pikkujoulureissuilleen. Ja perhettä nyt ei kannata hommata alun alkaenkaan, sillä miehesi ei tule sinua auttaamaan, vaan saat hoitaa lapsesi ihan yksin tehdessäsi samalla vasemmalla kädellä kaikki kotityöt...Mies makaa sohvalla ja tekstailee salaiselle ihastuksellensa (muista tarkistaa puhelimen viesti- ja puhelutiedot säännöllisesti!). Ja kai sitten imetät lastasi vähintään sen kolme vuotta, jonka vähintään olet lapsen kanssa kotona? Ja teethän sitten sen kiintiösisaruksen heti perään, ettei lapsesi ole yksinäinen ja ettet itse leimaudu itsekkääksi?



Ihanaa, että on tällainen palsta, jossa kerrotaan absoluuttinen totuus nimettömänä, ja jonka perusteella voi sitten tehdä päätöksiä elämänsä tärkeistä asioista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
08.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että joku oikeasti tekee päätöksensä sen perusteella mitä täällä kirjoitetaan. Itsekin olen näitä juttuja lukenut ja kaksi lasta synnyttänyt alakautta ja toipunut niistä hyvin.

Se on aika pieni osa kaikista synnyttäjistä, joista niitä juttuja on.



Koskaanhan ei voi tietää, miten se oma synnytys menee. Ja jotkuhan sinne tilastoihinkin joutuu. Mutta tuo on niiin liiottelua ja typerintä ikinä vaatia sektio ilman terveydellisiä perusteita.



Toivottavasti tämä on provo!!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi seitsemän