Mikä tuo joku "patmos" radio on? Kuuluu jotain sananjulistusta (kuulostaa todella vanhoilta nauhoituksilta?)
Kommentit (52)
Onko ne nauhoitukset jotain ikivanhoja vai muokattu kuulostamaan ikään kuin arvokkaammilta?
Huhtasaari on ollut äänessä siellä!
Kai sen nyt jo nimestä näkee, että uskisten juttu. Vai etkö tiedä mikä Patmos on?
Patmos lähetyssäätiön radio-ohjelmia.
Ei liity suoraan helluntaiseurakuntaan vaan Patmokset ihmiset ovat pääasiassa luterilaista taustaa tai luterilaisen herätysliikkeiden taustan omaavia henkilöitä (Sley, viidesläisyys jne.)
Vierailija kirjoitti:
Kai sen nyt jo nimestä näkee, että uskisten juttu. Vai etkö tiedä mikä Patmos on?
Miksi ne nauhoitukset kuulostavat siltä kuin kuulostavat?
Sitä en tiedä edes googlen avulla. Enkä kyllä sitäkään mikä patmos on.
Siel kuuluu välillä vanhojakin puheita.
Leo-sedän propagandatorvi. Tarkoituksena kerätä rahat luomalla uhkakuvia ja sanomalla että vain uhraamalla pelastut.
Jos kirjoitat kirjaa huijarisaarnaajista, niin oivaa materiaalia.
Kävin tuolla Patmoksen sivuilla ja jestas, tuo Leo on todella pirullisen näköinen ukko 😱
Olen peloissani kirjoitti:
Kävin tuolla Patmoksen sivuilla ja jestas, tuo Leo on todella pirullisen näköinen ukko 😱
Eikä pelkästään näköinen. Meller on tuomittu talousrikollinen. Huhutaan paljon muutakin..
Leo on sellainen besserwisser mitä raamattuun tulee. Tapani Norvanto on toinen, olisi mielenkiintoista seurata herrojen raamattu-battlea, voisi tulla ruumiita.
Patmos on saari Kreikassa. Paavali vissiin hengasi siellä jonkun aikaa laivan haaksirikkouduttua, muistelisin. Ja nämä helluntalaiset lähetystyöntekijät ovat napanneet nimen käyttöönsä.
Tuota on ihan pakko kuunnella pieni pätkä aina mökkimatkalla - on se sen verran villiä meininkiä.
Sorry vaan uskikset...
Uskikset joilla on järki tallella, eivät halua tietää Melleristä yhtään mitään.
Kuka on Tapani Norvanto?
Patmokselta tulee sunnuntaisin klo 21.30 alkaen ohjelma, jossa voi kysyä uskosta ja Raamatusta. Eli jos etsit vastauksia, kuuntele. Eri ihmisiä on vastaamassa eri viikoin.
Patmoksella on myös Pasi Turunen, joka mielestäni on opiltaan raitis ja tuntee Raamatun.
Vieläkö Leo Meller elää? Se oli vanha ukko jo 80-luvulla, kun omat vanhempani sotkeutuivat hellareihin ja raahasivat minutkin pikkutyttönä hurmahenkisiin herätyskokouksiin.
Kyllä noille saarnamiehille rahat kelpaavat. Kelpasivat jo silloin. Olen näin myöhemmin miettinyt, että kuinkahan monta tuhatta markkaa tai euroa faijan palkkarahoja valui noiden vuosien aikana kolehtihaaviin ja kaiken maailman lahjoituksiin.
Hellarien lähetysjärjestö, Meller ja kumppanit.