Onko kohtuullista?
”Venla Lehti kuulee asiakkailta usein, millaista vast.ottokeskuksesta on.
”Siellä olleet muistelevat vielä vuosien päästäkin sitä raskaana aikana. Ei kenenkään koti ole sellainen.”
Lehti sanoo kohteliaasti, että osa vast.ottokeskuksista on myös perustettu ”haastaviin paikkoihin, metsään”.
Arvostavat, merkitykselliset ihmissuhteet sitovat ihmisen ympäröivään yhteiskuntaan. Mutta eristyksissä suhteiden syntyminen kantaväestön kanssa on vaikeaa.
Mitä mahdollisuuksia turvpaikanhakijalla on korven vast.ottokeskuksessa toteuttaa hyväksytysti seksuaalisuuttaan? Jos perhettä ei ole, kenen kanssa ja missä voisi aloittaa uuden suhteen? Jos suhde syttyykin, miten ympäristö siihen reagoi?”
Kommentit (2)
Jos pakenee vainoa, niin jotenkin sitä kuvittelee, että turvassa oleminen riittää ensi vaiheessa. Ei kai kukaan jää vastaanottokeskukseen loppuiäkseen.
Voinevat palata lähtöpaikkaansa toteuttamaan sitä seksuaalisuuttaan. Emme tarvitse tänne moisia seksuaalisusutensa toteuttajia. Lapset ja nuoret naiset kiittävät, kun "toteuttajat" häipyvät mul*kujensa kanssa.