Koetko päiväunien häiritsevän seuraavan yön unia?
Itse ajattelin taas lopettaa päiväunien oton ja katsoa, tulenko pirteämmäksi parempien yöunien seurauksena. Nukahdan yleensä todella myöhään jos olen nukkunut pienetkin päiväunet.
Kommentit (6)
EI, ennemmin menee niin, että jos en nuku päiväunia, niin en nuku myöskään yöllä. Voin mennä nukkumaan vaikka klo 19 tai 20, herätä 22, mennä nukkumaan 23, nukkua aamuun asti. Jos en nuku pvunia, en saa nukuttua yöllä niin kauaa, että se riittäisi. Sitä paitsi nukun yöllä paljon paremmin, jos alla on päiväunet.
Jos olen terve, ja nukun päiväunet, se on pois yöunista, mutta nyt olen sairastanut kaksi viikkoa flunssaa, ja nukun lähes joka päivä päiväunet, eikä ne häiritse yöunia. Eilen en sattuneista syistä kerennyt nukkua päiväunia, ja yö oli kamala. Illalla en meinannut saada unta kun päätä särki, ja heräilin yöllä painajaisiin.
En. Mutta mulla ei ole mitään ihannetta että pitäisi yöllä nukkua 8 h. Minä nukun työpäivän jälkeen 1,5-2 tuntia ja yöllä 4-5 tuntia. Hyvin toimii näin, en ymmärrä miksi yöllä pitäisi nukkua pidempään.
Minulla lyhyetkin päiväunet häiritsevät nukahtamista illalla. Yöunet ovat ihan hyvät, mutta liian lyhyet, kun kuitenkin pitää herätä normaaliin aikaan.
Nyrkkisääntönä itselläni on, että päikkäreille viimeistään klo 15.30 aikoihin, jolloin vielä saan nukuttua normaalisti seuraavan yön. Jos ne menevät yli, esim. klo 17, niin peli on menetetty.
Pian tosin saan vauvan, joka takuulla kääntää ylösalaisin tuon menetelmäni. Janoan varmasti sitten jokaikisen nanosekunninkin päiväunia, oli ne sitten klo 7 tai 21. :D