Mikä olis mulle hyvä ala näistä: sähköasentaja, merkonomi ja talonrakentaja.
Noi 3 olis tällä hetkellä mielessä, mutta en osaa päättää mille alalle pitäis hakee. Yhteishaku mulla on parin viikon päästä. Mulla on mielessä kans liikunnan ohjaajan ammatillinen koulutus, mutta en ole varma pääsenkö pääsykokeista läpi, mutta harkitsen sitä vielä.
Jos on jotain neuvoja miten vois päättää et mille allalle noista hakis nii neuvokaa.
Kommentit (13)
Putkiasentajan ammattikoulutusta ei oo mun paikkakunnalla. Lähin ois jossain 40 min bussimatkan päässä. Periaatteessa sinne vois hakea, koska seki on ollu mun mielessä. Ainoo ongelma on se että inhoon aikasin heräämistä, aina kauheen huono olo aamusin ku herää aikasin. Ja ku pitäis bussilla mennä se 40min ja koulu alkaa vaik 8, nii pitäis herää jossai 5:30 tai aikasemmin en viel tiiä monelta bussit lähtee ja sit pitäis viel keretä syömää aamupala ennen sitä. Ja sinne mistä ne bussit lähtee nii pitäis kävellä joku 20min vielä.
Sähkö tai raksa jos työllistymistä ajattelet.
Vierailija kirjoitti:
Putkiasentajan ammattikoulutusta ei oo mun paikkakunnalla. Lähin ois jossain 40 min bussimatkan päässä. Periaatteessa sinne vois hakea, koska seki on ollu mun mielessä. Ainoo ongelma on se että inhoon aikasin heräämistä, aina kauheen huono olo aamusin ku herää aikasin. Ja ku pitäis bussilla mennä se 40min ja koulu alkaa vaik 8, nii pitäis herää jossai 5:30 tai aikasemmin en viel tiiä monelta bussit lähtee ja sit pitäis viel keretä syömää aamupala ennen sitä. Ja sinne mistä ne bussit lähtee nii pitäis kävellä joku 20min vielä.
Miten ajattelit pärjätä työelämässä aikaisten aamuherätysten kanssa? Ainakin rakennusalalla päivät alkavat monesti klo 7.
Mikä tahansa miesten ala. Merkonomiksi ei kannata valmistua.
Miehille maksetaan järjettömiä summia heidän tekemästään työstä, joka mm. homehduttaa rakennukset. Toivottavasti sinullekin!
No jos työskentelee samalla paikkakunnalla missä asuu ja työt alkaa 7, nii pitäis herätä jossai 6 aikoihin, johon mä pystyn mut nyt ku miettii tota et pitäis herätä jossai 5:00 sitä varten et menis bussilla eri paikkakunnalle opiskelemaan nii ei houkuta ainakaa nyt.
Oon nyt miettiny vähäse ja tuntuu siltä et pistän sen liikunnanohjaajan ehkä ekaks, koska vaikka en pääsis pääsykokeista läpi välttämättä koska mulla ei oo hyvä "juoksukunto" mutta muussa liikuntaa liittyvässä pärjään. En mä siinä mitää menetä jos en pääse sinne.
Mut sit pitää miettii et minkä pistäis tokaks jos ei pääsekkää sinne liikunnanohjaajan koulutuksee. Joku näistä: rakennusala, sähköasentaja, merkonomi. Musta tuntuu et jompi kumpi ois näistä hyvä tokaks: sähkö tai raksa.
No merkonomihan on käytännössä kaupan myyjä. Kysytään hyviä sosiaalisia taitoja. Sähköpuolella tarvitsee kiinnostusta fysiikkaan. Raksa puoli, jos olet tarkka ja nopea käsillä tekijä. Eli kaikki hyviä, vain itse tiedät kiinnostuksesi ja taitosi.
Tavoittele vaan unelmaasi ja tosiaan sähkö tai raksa varalle. Talonrakennuksen peruskoulutus on hyvä pohja, myöhemmin voi jatko-opiskella sähkö tai putkipuolelle. Tai vaikka insinööriksi.
Sähkö, koska se on fyysysesti kevyempää, joten sitä jaksaa tehdä vanhempanakin.
RKM kirjoitti:
Sähkö, koska se on fyysysesti kevyempää, joten sitä jaksaa tehdä vanhempanakin.
Sanonpahan vaan että olkapäiden pitää olla kunnossa koska iso osa työstä tehdään kattoon. Korkeanpaikan kammoa ei voi myöskään tässä työssä olla
Jos tulevaisuutta ajattelee ja kauhuskeenarioita miettii mitä automaation ja robotiikan tuo tulleessaan. Niin suosittelen sähkäriksi opiskelemista.
Tossa sähköllä mua vaa mietityttää yks homma joka on fysiikka, mulla on aika huono fysiikka, mutta seki varmaa johtuu siitä ku en koskaa lue fysiikan kokeisii tai panosta siihen mitenkään. Tosin fysiikassa me ei tehä muuta ku kirjan tehtäviä suurimmaks osaks, kun taas sähköalalla tehtäis paljon muuta kun vaa kirjahommia. Matikka mulla oli suht hyvä joulutodistuksessa ku oli prosenttilaskuja joita osasin jotenki vaikka en lukenut kokeisiin yhtää. Nyt taas tehdää jotai funktioita ja en ymmärrä yhtää mitää eikä kiinnosta lukee kokeisii. Tosin rakennusalalla ei mun tietääkseni varmaa funktioita jostain kuvaajilta tarvita paljoo.
Hankala vaa päättää et kumpi ois parempi, talonrakentaja vai sähköasentaja. Koska en tosiaa tiiä et pääsenks liikunnanohjaajaks. Mut jos pääsen nii hyvä homma.
Putkiasentaja?