Puolet misogyynisistä viesteistä...
... on naisten lähettämiä. Onko muuten misogyniaa, jos haukkuu Berneriä törkeällä tavalla, kuten monet vasemmistolaiset täällä tekevät? Eikö Berner kuulukaan sorrettuun ryhmään naiset?
Kommentit (2)
Tärkeää on siis se, mitä ideologiaa kannattaa. Miessukupuoli on hyvä tekosyy hyökätä henkilöä vastaan, kun itse idealle ei keksitä vasta-argumenttia. Jos sen sijaan tällaisen idean esittää nainen, hyökkääminen ei ole niin helppoa, mutta kyllä aina keinot löytyy hiljentämiselle, jos on tarpeeksi suuri ja hyvin rahoitettu lobbausjoukko oman ideologian takana.
Misogyniaa on vain sellaisten naisten haukkuminen (tai ihan rationaalinen ja rauhallinenkin kritisointi), joka esittää feministejä miellytyäviä mielipiteitä.
Berner on yksilö. Aina ei vaan pääse ryhmään mukaan. Sori.