Auttakaa keittiöihmiset avutonta!
Teen kaalilaatikkoa Pirkka-keittiön reseptillä (alla kopioituna resepti). Tyhmä kysymykseni kuuluu, että enkö keitä noita riisejä lainkaan? Suoraan vain pussista vuoan pohjalle raakana?????
Kiitos, jos autat:)
KAALILAATIKKO
Ainekset:
Iso reseptikuva
n. 1 kg keräkaalia, kiinteää lajiketta
n. 5 dl vettä
1 1/2 tl suolaa
1 (n. 100 g) sipuli
400 g Pirkka-nauta-sikajauhelihaa
2 tl Pirkka-meiramia
mustapippurirouhetta
3 rkl siirappia
1/2 dl Pirkka-puuroriisiä
Pinnalle:
1 rkl voita tai margariinia
Silppua kaali. Kannan kovimman osan voi jättää pois. Kuumenna vesi laakeassa kattilassa. Lisää suola ja kaalit. Sekoittele silloin tällöin. Lisää joukkoon hautumaan myös silputtu sipuli. Anna kiehua puolisen tuntia. Ruskista sillä aikaa jauheliha kahdessa erässä. Sekoita jauheliha, meirami, mustapippurirouhetta ja siirappi kaali-sipulin joukkoon. Voitele iso uunivuoka. Ripottele vuoan pohjalle riisit ja kaada kaaliseos liemineen vuokaan. Pane vuoan pinnalle muutama voinokare. Kypsennä kaalilaatikko 200 asteessa alimmalla tasolla 50 minuuttia. Tarjoa lisänä puolukkahilloa.
Kommentit (6)
Tein heti alkuun aikamoisen mokan: Laitoin kattilaan vettä ja kaalit perään kiehumaan....kunnes huomasin, että vettä sai olla vain 5 dl. Mitäs nyt pitäisi tehdä? Meneekö se ketin vesikin sinne vuokaan mukaan vai valutetaanko se pois?
ap
Riisit kuitenkin tarvitsevat nestettä uuniin, eli älä puserra niitä kaaleja kuiviksi.
Jospa kaataisit sitä vettä nyt pois, niin että kattilaan jäisi se 5dl?
Ensin pilkon kaalin, laitan kattilaan vettä, kaalit ja lihaliemikuution. Vettä laitan varmaan 0,5-1 litraa/n. 1 kg kaalia. Keittelen kaaleja jonkun aikaa ja laitan sekaan noin desin ohrasuurimoita, ovat paljon kuitupitoisempia kuin riisit ja muutenkin maukkaampia. Tällä välin ruskistan jauhelihan, johon n pilkottu sekaan sipulia. Kun kaalit on pehmenneet ja ohrasuurimot hetken aikaa kiehuneet laitan sekaan jauhelihan, vähän suolaa ja mustapippuria sekä lorauksen siirappia. Mikäli näyttää että nestettä on liian vähän kiehautan pikaisesti lihaliemen jonka lisään laatikkoon, jos taas nestettä näyttää olevan liikaa kaadan vähän pois ennen uuniin laittoa. Pinnalle muutama voi/margariini nokare. Taatusti hyvää!
Laatikko on kuitenkin melkein tunnin uunoissa, riisit kypsyvät siinä