Onko labraihmisiä paikalla,
tai muita jotka tietää? Eli minulla on leukkarit 8,6 ja viitearvo on 8,2 asti. Pitääkö tuota seurata tai kontrolloida? Aiemmin oli 9,6.
Kommentit (78)
Ei tarvitse kontrolloida. t. bioanalyytikko
En usko, että tuon perusteella seurataan. Niin pieni "heitto" tuo, ettei sillä ko. arvossa ole oikeastaan väliä.
Kuinka nopeasti tuo arvo voi laskea? Ap
Viitearvot on viitearvoja. Tuo voi olla sulle ihan normaali arvo.
Joo tarvii seurata, nyt äkkiä päivystykseen ottamaan uudet verikokeet.
Mulla on ollut joskus alhaisempiakin. Ap
Millaisia arvoja pitää olla jos otetaan luuydinnäyte?
Vasta ma lääkäri soittaa joten joudun tässä itsekseni miettimään. Ap
Mulla on normaalistikin lähellä 11 ja välillä ylikin eli ei huolta
Mutta raja on jossain 10. Eli kumpi on oikea 8,2 vai 10?
Vierailija kirjoitti:
Vasta ma lääkäri soittaa joten joudun tässä itsekseni miettimään. Ap
Kyllä se lääkäri olisi heti soittanut, jos olisit kuoleman kielissä. Ja omia tuntemuksiakin voi seurata. Ei kannata liikaa stressata pieniä heittoja labratuloksissa.
Tuskinpa tuollaisilla arvoilla otetaan luuydinnäytettä.
Omatoimisessa diagnosoimisessa on se huono puoli, että harva tavis osaa tulkita tuloksia kokonaisuutena.
Pitääkö nyt käydä yksityisellä ottamassa verokokeet ja seurata, että tuo tippuu vielä tuosta? Ap
Ei tosiaan tarvi käydä, toki jos tuntuu tekemisen puutetta olevan ja ylimääräistä rahaa niin matkaan vaan, mut arvot on ok
Niin, mikä on oikea arvo. Onko se tuo 8,2?
Tuo raja kyllä kiinnostaisi tietää.
8,2 on yläraja. Mutta tuollainen arvo kuin ap:lla ei merkitse yhtään mitään. Ei mitään syytä kontrolliin.
Mitään luuydinnäytteitä ei todellakaan oteta tuollaisella täysin normaalilla arvolla! Ylitys voi mennä ihan vain normaalin mittausvaihtelun piikkiin.
Jos lukema olisi vaikka 20 niin sitten voisi jo olla paikallaan lisätutkimukset.
Ei tarvitse kontrolloida. Ihan normaalin rajoissa menee.