Suomessa ei ole perustuslakituomioistuinta johonka kansalaiset voisivat valittaa.
Suomessa ei ole perustuslakituomioistuinta johonka kansalaiset voisivat valittaa. Suomessa on vain politiikkojen perustuslakia tulkitseva valiokunta, joka suoltaa päätöksiä poliittisen tahdon mukaisesti, eikä riippumattomasti perustuslakiin perustuen.
Itse asiassa Suomessa on syntynyt tilanne, jossa toimitaan niin kuin oltaisiin liittovaltiossa. Kun kerran on liitytty EU:n niin perustuslain saa siirtää syrjään ja toimia täysin EU:n intressien pohjalta.
Suomessa ei ole kansalaisilla perustuslain antamaa suojaa, koska ei ole riippumatonta perustuslakituomioistuintakaan.
Porvarien peräreikä on parinkymmenenvuoden päästä vapaata kansalaisten riistaa.
Kommentit (4)
Jos nyt otettais ne lääkkeet taas. Perustuslakia ei noin vain siirretä syrjään.
Tämän puuttuminen on demokratian alasajoa kuten nytkin voimme nähdä sipilän gangsterihallituksen toimista.
Se on tuhonnut vallan kolmijaon ottaen poliisin ja oikeuslaitoksen käskyvaltansa alaisuuteen, nyt uusi vihapuhepoliisien organisoiminen ja heille vapaiden käsien antaminen on suora tie totalitarismiin ja fasismiin, jolla kielletään totuuden ja poliittisten kusetusten sekä poliitikkojen tekemien rikosten julkituominen sosiaalisissa medioissa.
Ongelmaksi tulee myös se, ettei tuo ole koskaan tiennyt hyvää, vaan sen tien valinnan seurauksia voimme lukea historiasta.
Kulttuurimarxismi on kommunismia kaikkein sairaimmassa muodossaan.
Näyttää tämä aloituksen aihe vaativan jo hieman enemmin kuin mitä täällä oleva taso on, että tästä syntyisi keskustelua.
Normaali AV-mamma ei näytä edes ymmärtävän mitään koko aiheesta.
No jos nyt kävisi niin, että eduskunta säätäisi perustuslain vastaisen lain, tuomioistuimien pitäisi jättää se käytännön tilanteessa joka tapauksessa huomioimatta, sillä ristiriitatilanteessa perustuslaille on annettava etusija. Lisäksi lakien perusoikeusmyönteinen tulkinta on määrääviä oikeusperiaatteita lain tulkinnassa muutenkin, vaikka suoraa ristiriitaa ei olisi.