Selkäkipu, masennus, osastohoito?
Mulla on alaselässä välilevyn pullistuma sekä rappeuma. Tämä alkoi kaksi vuotta sitten, välissä olin oireeton ja nyt oireet on palanneet. Kipu on erittäin voimakasta. Mulla menee tällä hetkellä kipulääkkeenä Oxynorm 5mg, josta ei ole apua. Olen joutunut nyt keskeyttämään opiskelut. Pystyn kävelemään, mutta istuminen ja makaaminen on lähes mahdotonta. Taustalla on myös mielenterveysongelmaa, ja kivusta sekä toimintakyvyttömyydestä johtuva ahdistus ja masennus on alkanut nyt vaivata. Huomenna hakeudun jälleen lääkäriin. Onko tilanteessani mielestänne perusteita osastohoidolle, jossa saisin (toivottavasti) kokonaisvaltaisempaa apua?
Kommentit (25)
Tuskin. Vaadi tosiaan kipupolille lähetettä ja selän kuvausta. Leikkaus? Ala vaatia selvitystä, selkä pilaa elämän joskus. Tiedän
En osaa sanoa muuta kuin tsemppiä ja voimia sinulle ap ja auringonpaistetta elämääsi!
Magneetti on otettu viimeksi silloin pari vuotta sitten. Leikkausta mietittiin, siinä vaan on normaalia suurempi hermovaurioriski. Vaikeassa paikassa. Mitähän se lähete kipupolille auttaa tässä tilanteessa kun tuntuu, ettei jaksa enää.. :(
Ap
Ootko käynyt kipupolilla? Vaadi uudet kuvat. Vaadi toiset lääkkeet. Vaadi leikkausharkinta uudelleen
Ei ne sua osastolle tuu ottaan kuitenkaan.
Minulla leikkasivat s2:sen kun tunto meni jalasta. Ei täydellinen tulos, mutta ookoo. Kun oli vaikea paikka ja piti olla varovainen
Viimeksi ottivat. No huomenna selvinnee lisää.
Ap
Leikkaukseen, vaadi että leikattava ja kerro fiiliksistä ja sietämättömästä kivusta.
Kerro kivuista raadollisen rehellisesti. Ja siitä että joudut keskeyttämään opinnot kun koulu on mahdoton. Ensin kivut kuriin. Ne vetävät mielenkin maahan
Siellä sairaalan sängyssä se selkä ei ainakaan paremmaksi tule.
Pyydä ja vaadi selkää varten lisää tutkimuksia. Lääkkeitä on olemassa lukematon määrä, toimimatonta ei kannata syödä.
Oo rehellinen lääkärille koko kamaluudesta. Kerro kivuista.
Otan osaa, selkä kun on rikki se on tuskaa. Tsemppiä lekuriin.
Ei se täällä kotisängyssäkään parane. Käsittääkseni kaikki mahdolliset särky-/kipulääkkeet alkaa olla jo kokeiltu.
Ap
Kiitos teille. Tsemppaus lämmittää.
Ap
Ei tuolla perusteella pääse osastolle.
Haluatko siis psykiatrian osastolle vai mihin osastolle?
Vaadi että on pakko alkaa hakea ratkaisua
En halua psykiatrian osastolle! Johonkin, missä hoidetaan kipua.
Ap
Yksityiselle jos rahaa, kannattaa selvittää onko osamaksulla mahdollista maksaa. Julkisella puolella näissä kestää kohtuuttoman kauan, mutta jos muu ei auta niin sitten vaan lähete kipupolille.
Kuvaus ja leikkaus. Jos on pakko riskeistä huolimatta
Miehellä oli myös pahana ja tunto lähti toisesta jalasta. Rappeumaa ja pullistumia kahdessa alimmassa nikamavälissä. Vuoden söi kans todella vahvoja lääkkeitä, kipulääkkeitä, nukahtamislääkkeitä, hermosärkyyn jotain kipukynnystä nostavaa lääkettä ja reumalääkkeitä eikä apua. Olisivat jo leikanneetkin mutta mies ei antanut.
Viimein mikä auttoin oli löytää hyvä omt-fysioterapeutti joka myös hieroi (Ei ainoastaan antanut jumppaohjeita) 3krt piti vaihtaa fyssari että löytyi hyvä, ja 16 kertaa kävi että sai oireettomaksi. Tuon jälkeen nyt pysynyt vuoden jo täysin oireettomana vaikka ei jumppaa tai venyttele juurikaan.
Kalliiksi tulee tuo rumba mutta ei auta. Jos työterveys niin yritä saada sitä kautta. Muuten lääkäriltä lähetettä.
Eipä taida olla. Kipupolille lähete?