Tajusin miksi shopoailen koko ajan
Ostelen siis vähän väliä uusia vaatteita, vaikken oikeastaan tarvitse niitä, eivätkä ne oliäe oikein käyttökelpoisiakaan arjessa. Tajusin juuri, että yritän siten kokea itseni kauniimmaksi. Koen siis olevani ruma ja vanha ja rupsahtanut.
Onko kellään vinkkejä vaihtoehtoisiksi keinoiksi itsetunnon parantamiseen ulkonäköasioissa? Se säästäisi rahaa ja olisi varman tehokkaampaakin, kun eihän tuo shoppailu ole auttanut oikeastaan yhtään.
Osa ulkonäkömasennuksesta johtuu tietysti ikääntymisestä, olen reippaasti yli nelikymppinen. Osa siitä, että mies on arvostellut ulkonäköäni. Haluaisin ottaa henkisen itsetunnon kohennuskuurin ja vähentää ostelua. Millaisia konkreettisia vinkkejä teillä on?
Kommentit (7)
Sijoita ennemmin kampajaan, meikkiopastukseen ja kuntosaliin.
Mä vaan päätin olevani kaunis ja näin kävi! Vähän the Secretin henkeen mutta toimii :)
Niin minäkin, olen tosin tiennyt sen jo vuosia. Pienituloisena on halvempaa ostaa vaatteita hiljattain yksi kerraallaan kuin että ne ostettaisiin kaikki kerralla. Ulkopuoliselle tämä näyttää siltä että ostan kokoajan uusia vaatteita, mutta todellisuudessa vaatekaappini on vasta puolityhjä eikä työ ole vielä läheskään valsmis. Seuraavaksi ostan toisen college paidan toisen kaveriksi, nyt minulla on vasta yksi ja ostin sen keväällä viimevuonna.
Kerro vaikka ensin miehellesi, että huomasit ostelevasi vaatteita, koska hän on arvostellut ulkonäköäsi. Ja kyllä, uskon, että voi olla vaikea sanoa sitä ääneen, mutta ehkäpä siitä voisi aueta kunnollinen keskustelu teidän suhteesta. Jos mies raivostuu tms,, niin se on sinulle vinkki, että suurempi ongelma kuin ikään liittyvä rupsahtaminen, onkin vääränlainen kumppani.
Mulla on eniten itsetuntoa nostanut laihduttaminen.
En ole liian laiha mutta tosi hoikka. Syön myös herkkuja mutta olen oppinut itsekontrollin asioihin ja koska syön pääasiassa salaattia ja hedelmiä, ne myös maistuu hyvältä.
Oon ylpeä itsestäni, kun pystyn kontrolloimaan itseäni enkä ole samanlainen ”pitäs laihduttaa mut kilot ei lähde”-marmattaja. Myös lihasvoiman kasvu on nostanut itsetuntoa. Nämä nimenomaan ulkoiseen itseluottamukseen. Huomattavasti vähemmän ostan vaatteita nykyään kun ihan mikä tahansa rätti näyttää hyvältä kun on laiha!
Ymmärtäväisiä kommentteja, kiitos!
Tavoitteena on tosiaan laihduttaa lisää. Olen kylläkin ihan normaalipainoinen ko ennestään. Kuntosalillakin olen käynyt ahkeraan. On pitkä tukka ja kiva kampaus. Naama kuitenkin on alkanut roikkua iän myötä pahasti, se on suurin ongelma tällä hetkellä. Ehkä pitää selvittää jonkinlaista plastiikkakirurgiaa tms pistoshoitoja.
Miehelle olen aikoinaan jo sanonut niistä kommenteista ja se on puhkikoluttu asia. Ei se hyödytä enää, vaikka hän on lopettanut arvostelun, kun asia on nyt jo mun korvieni välissä ja näen itseni rumana.
Naamajumppaa/joogaa olen aloittanut opaskirjan avulla, mutta en ole rehellisesti sanottuna oikeastaan huomannut sillä mitään tehoa.
Näin yhtenä yönä unta, kuinka joku vieras mies yritti vietellä mua ja heräsin aamulla tuntien olevani todella kaunis. Sellaisia unia kun voisi saada tilauksesta lisää!
Ap
Aloita remontti vaihtamalla miestä.