Kolossitauti iskenyt Helsinkiin.
Täysin järkyttävää ja naurettavaa että Helsinki vertaa ittensä jätti metropoleihin ja ihmetellään miksi keskusta on tyhjenemässä liikkeistä ja asiakkaista kerran kun ulkomaillakin toimii.
Täysin typerä ette ymmärretä että on kulttuuriero, muuten maat olivat metropoleja jo silloin kuin Suomi neito oli lähes vielä jään alla ja ihmisiä ei ollut. Englannissa ja Roomassa tehtiin globaalia kauppaa jo tuhansia vuosia sitten. Se on heillä veressä.
On jotenkin söpö että meidän pikku Helsinki yrittää olla isompi kuin on, vähä niinkuin se pikkusisko joka haluu olla yhtä iso kuin isosiskonsa käyttämällä äidin korkokengät.
Niin kauan kun suomalaiset eivät luota ittensä ja korostavat omaa identtiteetinsä niin meillä ei ole toivoa. Me ollaan todella huteralla pohjalla tällä hetkellä.
Katsokaa nyt vaikka Itä Euroopan maita, kävelevät omiapolkuja pitkin luottamalla omaan kädentaitoon ja vaistoon. Tällä ruotsalaisetkin on onnistunut saamaan paljon aikaiseksi.
Kommentit (6)
En kyllä ymmärtänyt sua ollenkaan. Millä nämä asiat tulee esille muuten kuin sun mutu-tuntumalla.
Se että Helsinki ei ole oma ittensä, käy jotenkin sääliksi tätä kaupunkia kun kokoajan vain yritetään ja yritetään. Jäävät olemattomaksi yritykseksi. Ihan kun yritetään todistella jotain jollekkin.
Metropoli on saatava. Maksoi mitä maksoi.
Vierailija kirjoitti:
Se että Helsinki ei ole oma ittensä, käy jotenkin sääliksi tätä kaupunkia kun kokoajan vain yritetään ja yritetään. Jäävät olemattomaksi yritykseksi. Ihan kun yritetään todistella jotain jollekkin.
Turha edes yrittää kun koneistoon on päästetty vihreät heittämään hiekkaa rattaisiin. Vihreät niinku vihaa kaikkea toimivaa joten se on hajotettava, vrt jätkäsaaren liikenne joka tuskin tuli yllätyksenä kaikille ettei sieltä pääse kuin ratikalla pois. Sääli vaan ettei nää vihertuunaukset toimi koskaan käytännössä.
Ap, ehkä sinulla on ajatuksia, mutta et sinä niitä kykene kirjallisesti ilmaisemaan.
Niinpä ja vapaavuoro haluaaa stadista miljoonakaupungin asuttamalla tänne 500 000 afrikkalaista. Onnea tällä tiellä. Sitä me tarvitsemme.