Voinko olla raskaana?
Olen nuori nainen ja pelkään, että olen raskaana. Raskaus ei siis olisi toivottu ja teen abortin, jos olen raskaana. Minulla on joitain raskauden oireita kuten jatkuva virtsaamisen tarve sekä rinnat ja vatsa turvonnut. Seksiä ei ole ollut nyt hetkeen, joten raskaus olisi jo aika pitkällä (ainakin 2kk)
Syön e-pillereitä, mutta en ole joka päivä muistanut ottaa enkä ota aina samaan aikaan. Eli jos minulla on töitä, otan aamulla klo 7 ja jos ei niin saatan ottaa vasta päivällä kolmelta. Tämän takia vaihdoin niin, että otan nykyään illalla. E-pillereiden avulla pidän menkat 3kk välein, joten en tiedä onko kuukautiset jäänyt pois aiemmin. Nyt kuitenkin on niiden aika ja pari päivää on tullut vähäistä tiputtelua, mutta eilisestä asti ihan kunnolla verta, jopa enemmän kuin yleensä.
Tein raskaustestin aamulla ja tuli ihan haalea haamuviiva. Voiko haamuviiva tulla, vaikka olisi jo vähän pidemmällä? Entä jos olen niin pitkällä, etten voi tehdä aborttia? Pelottaa, auttakaa!
Kommentit (9)
Miksi jätät e- pillereitä väliin? Todellakin voit olla raskaana.
Jos tuli haalea viiva, olet raskaana. Testistä voi saada väärän negatiivisen, mutta ei väärää positiivista. Soita nyt heti tänään neuvolaan, niin saat lähetteen lääkärille.
Kuulostaa siltä, että olet raskaana. Myöhäinen haamuviiva voi viitata siihen, että raskaushormoni vain laskee, kuten normaalistikin tai sitten alkavaan keskenmenoon. Enemmän epäilen ihan normaalia raskaushormonin laskua, jos olisit jo pidemmällä.
Vuoto on varmaan siksi noin runsasta, kun et ole antanut kuukautisten tulla 3kk aikana, jolloin keho tietysti on hiukan sekaisin, varsinkin jos raskauskin on alkanut.
Soita heti tänään neuvolaan ja kerro positiivisesta testistä ja että haluat, että asia testataan vaikka verikokeella, koska olet syönyt pillereitä, joita kuitenkin olet unohdellut.
Pitäisiköhän sinun vaihtaa ehkäisymenetelmä johonkin muuhun, esim. kierukka, kapseli, kondomi?
Voi jeesus mitä uusavuttomuutta. Mee lääkäriin äläkä kysele täällä. Ja pliis huolehdi siitä ehkäsystä, varsinkin jos olet tyhmä, mitä ilmeisesti olet.
Av-palstan raskaustesti on 100% varma.
Ei kukaan täällä pysty sinua auttamaan. E- pillereitä ei saa jättää väliin. Mee lääkäriin.