Kuinka monta prosenttia teillä menee nettotuloista vuokraan?
Itse asuin Espoossa muutamia vuosia sitten, ja laskin että maksan 55% nettotuloistani asumiseen. Olen muuttanut pois Espoosta, ja nykyään maksan eräässä pienehkössä kaupungissa enää noin 30% nettotuloista asumiseen.
Kommentit (5)
22% näyttäisi menevän.
Vantaalla 4h+k
Vuokra 2000e eli omista nettotuloistapuolet menee, jos koko perheen taloutta katsotaan niin 30% menee. Maksan kallistavuokraa uudesta oktsta siksi että työni vastii muuttamista muutaman vuoden välein. Pari kertaa talo ostettu mutta ollut hirveä myyntistressi (vaikea saada myydyksi, joudutu muymään tappiolla). Nyt vuokraan ja maksan vaikka miten paljon kunhan pääsen NOPEASTI EROON kun muutto taas koittaa.
Nettotulot 3700e, vuokra 930e. Mitähän tuo nyt tekee prosentteina, alle 30.
0%, koska en ole asunut vuokralla sitten opiskeluaikojeni. Ei minulla ole vara asua vuokralla, mutta jokainen tyylillään. Ai niin, ja asuntolainakin on maksettu jo aikoja sitten pois. Olisikohan lainan maksussa mennyt 17 vuotta?
20% asunto Turun keskustassa, tosin vastike + lainalyhennys ~500e/kk tähän vesi ja sähkö päälle, jota ei tosin paljon kulu.