Riku Riski kieltäytyi Huuhkajien Qatarin-leiristä eettisistä syistä <3
Riskin päätöksen taustalla on mitä varmimmin Lähi-idän valtion skandaalinkäryinen MM-kisaprojekti. Maan on määrä isännöidä vuoden 2022 MM-turnausta. Jo kisojen myöntäminen upporikkaalle arabimaalle aiheutti kohinaa Fifassa jo valmiiksi velloneen korruptioskandaalin keskellä. Qatarin muun muassa väitettiin lahjoneen isännyydestä äänestäviä tahoja puolelleen.
Oma lukunsa ovat kisojen rakennustyöt ja siirtotyöläisten olosuhteet. Hulppeita kisa-areenoja rakennetaan lähinnä Etelä-Aasiasta, eritoten Nepalista, tulevien vierastyöläisten voimin.
Työläisten oikeudet ja palkkaus ovat ihmisoikeusjärjestöjen mukaan surkealla tasolla. Qatarissa on käytössä lähes orjuuteen rinnastettava kafala-järjestelmä, joka jättää työläiset täysin paikallisen ”sponsorin” armoille. Esimerkiksi vähimmäispalkkaa tai työaikarajoituksia ei tunneta.
Epäinhimilliset ja turvattomat työolot ovat tiettävästi aiheuttaneet jo useita kuolemia. Hurjimpien arvioiden mukaan kisojen rakennustyömailla kuolemantapauksia on nähty jopa tuhansia.
https://www.iltalehti.fi/jalkapallo/a/6fde7497-79e8-4bb8-8caa-a1520451a…
Ihanaa! Voi kun Rikun kaltaisia olisi enemmän <3
Arvostan!
Hienoa, meillä Suomessa on fiksut urheilijat ja toimiva hallitus.